Svakoga dana zapljusnuti smo brojnim reklamama koje nas mame da kupimo razne osvježivače zraka, mirisne svijeće i slične proizvode.
No profesor Alastair Lewis iz Nacionalnog centra za atmosferske znanosti sveučilišta u Yorku kaže da su istraživanja koja je provodio potvrdila da ti mirisi mogu stvoriti koktel spojeva koji su vrlo štetni za zdravlje. Svoje istraživanje proveo je u šest suvremenih obiteljskih kuća i otkrio je da su najviše koncentracije limonena, supstancije koja miriše na citruse.
U dvije kuće u kojima su osvježivači zraka intenzivno korišteni koncentracije limonena bile su tolike da je on morao naknadno namještati svoje instrumente. Objašnjava da limonen sam po sebi nije opasan, no ako dođe u kontakt s ozonom, kojeg u izobilju ima u zraku, dvije molekule limonena se spajaju i pretvaraju se u formaldehid, vrlo opasnu i kancerogenu kemikaliju. U svim kućama razina toga spoja bila je visoka. Zatim je u te kuće unio različite biljke i ponovno proveo mjerenja. Razina limonena bila je još viša, ali je formaldehida bilo znatno manje.
Formaldehid su najbolje upijali bršljan, paprati, geranij i lavanda. Na kraju je njegova preporuka da ne koristimo biljke kako bismo neutralizirali nusprodukte osvježivača zraka, već da umjesto njih svoj dom osvježimo teglama sa živom lavandom i geranijem.
>>5 nevjerojatnih načina da iskoristite limun