imajte ih na umu

Jedna uobičajena noćna navika mogla bi biti rani znak visokog krvnog tlaka i bolesti srca, tvrdi istraživanje

Shutterstock
16.07.2024.
u 07:00

Najveća studija te vrste otkrila je da bi jedna uobičajena noćna navika mogla biti rani znak upozorenja na visoki krvni tlak - faktor rizika za bolesti srca, zatajenje srca, moždani udar i bolesti bubrega

Najveća studija te vrste otkrila je da uobičajeno noćno stanje može biti rani znak upozorenja na opasnu hipertenziju - visoki krvni tlak. Revolucionarno istraživanje stručnjaka za spavanje sa Sveučilišta Flinders otkrilo je da pojedinci, osobito sredovječni muškarci s viškom kilograma, koji redovito hrču noću, imaju veću vjerojatnost da će imati povišen krvni tlak i nekontroliranu hipertenziju, piše Daily Star. 

Ova studija, objavljena u časopisu Nature Digital Medicine, prva je koja koristi višestruke noćne tehnologije kućnog praćenja tijekom duljeg razdoblja kako bi istražila vezu između hrkanja i krvnog tlaka.

VEZANI ČLANCI:

"Prvi put možemo objektivno reći da postoji značajna veza između redovitog noćnog hrkanja i visokog krvnog tlaka", izjavio je glavni autor dr. Bastien Lechat s Fakulteta medicine i javnog zdravstva. Otkrili smo da 15 posto svih sudionika u studiji, koji su prvenstveno bili muškarci s prekomjernom tjelesnom težinom, u prosjeku hrče više od 20 posto noći i da je to redovno noćno hrkanje povezano s povišenim krvnim tlakom i nekontroliranom hipertenzijom", rekao je dr. Lechat.

"Ovi rezultati naglašavaju važnost razmatranja hrkanja kao čimbenika u zdravstvenoj skrbi i liječenju problema povezanih sa spavanjem, posebno u kontekstu liječenja hipertenzije", izvještava Gloucestershire Live. Hrkanje je čest problem i njegove se negativne implikacije na zdravlje često podcjenjuju. Hrkanje i apneja za vrijeme spavanja – nagli prestanak disanja tijekom spavanja – često se preklapaju.

GALERIJA: Spavate na pamučnim jastučnicama? Nakon ovoga vjerojatno više nećete! 

1/5

"Primijetili smo da je kod onih koji redovito hrču rizik od nekontrolirane hipertenzije gotovo udvostručen. Taj se rizik gotovo udvostručio kod ljudi koji su redovito hrkali i imali apneju za vrijeme spavanja u odnosu na one koji nisu hrkali redovito", rekao je profesor Danny Eckert, direktor odjela za spavanje. Health na Sveučilištu Flinders i viši autor rada.

Sam čin hrkanja mogao bi poslužiti kao rana crvena zastavica za visoki krvni tlak, s obzirom da loša kvaliteta sna zbog ove bučne smetnje može povećati rizik od hipertenzije. Hipertenzija bi mogla biti preteča niza zdravstvenih noćnih mora poput zatajenja srca, moždanog udara, bolesti srca ili bolesti bubrega.

VEZANI ČLANCI:

Ova studija koristila je podatke iz uređaja za praćenje spavanja postavljenih ispod madraca za otkrivanje i hrkanja i apneje u snu, uparen s kućnim mjeračem krvnog tlaka koji je dobio pečat odobrenja FDA-e. Istraživanje je trajalo devet mjeseci i obuhvatilo je impresivan uzorak od preko 12 000 sudionika diljem svijeta. "Ovo je najveća studija do sada koja istražuje potencijalne veze između hrkanja, apneje za vrijeme spavanja i hipertenzije koristeći objektivne procjene u domovima ljudi, i otkriva važne uvide u potencijalne posljedice hrkanja na rizik od hipertenzije", tvrdi dr. Lechat.

Nadalje naglašava hitnost uključivanja hrkanja u protokole kliničke skrbi i po mogućnosti u strategije upravljanja problemima spavanja, ponajviše u liječenju hipertenzije. "Rezultati ove studije otvaraju put daljnjem istraživanju mogu li terapijske intervencije usmjerene na hrkanje smanjiti hipertenziju i rizike povezane s njom", dodao je. Ako glasno hrčete i osjećate se iscrpljeno tijekom dana ili su vam rekli da prestanete disati kada utonete u san, možda je vrijeme da porazgovarate sa svojim liječnikom opće prakse.

Stručnjak otkrio najgoru pozu za spavanje: 'Ona najviše šteti vašim leđima'

 

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije