Kompjuterizirana tomografska kolonografija (MSCT kolonografija) poznatija kao virtualna kolonoskopija (3D virtualna kolonoskopija) je neinvazivna alternativa klasičnoj kolonoskopiji. Kombinacijom napredne CT tehnologije i sofisticiranog softvera virtualna kolonoskopija stvara 2D i 3D prikaz debelog crijeva.
Ova procedura je brža, lakša i udobnija za pacijenta od klasične kolonoskopije.
Za mnoge pacijente ona predstavlja metodu izbora za detekciju bolesti debelog crijeva uključujući polipe, divertikule, kao i karcinome debelog crijeva.
Brojne studije su potvrdile da virtualna kolonoskopija može detektirati 90% polipa veličinom >=10mm, odnosno u istom postotku kao i klasična kolonoskopija.
MSCT kolonografija ili 3D virtualna kolonoskopija dostupna je u Poliklinici Medikol Podružnici Čakovec od studenoga 2022. Sama pretraga traje oko 15 minuta i ne zahtijeva sedaciju.
Prednost izvođenja pretrage u Poliklinici naspram izvođenja iste pretrage u drugoj ustanovi je što se u sklopu pripreme pacijenta u Poliklinici MEDIKOL ne daju laksativna sredstva,
a budući da se u crijeva ne upuhuje zrak već CO2, sama je pretraga ugodnija i bezbolnija.
Bolje se podnosi, manje boli i brže se Co2 resorbira iz crijeva.
Kako se izvodi virtualna kolonoskopija?
Izvodi se tako da se tanki kateter usmjeri u rektum samo nekoliko centimetara. Zatim se kroz kateter upuhuje CO2 kako bi se debelo crijevo proširilo i bilo dostupno analizi. Pacijent se prvo skenira u ležećem položaju na leđima, kako bi se dobio niz 2D presjeka duž cijele duljine debelog crijeva. Nakon toga se ponovi skeniranje s pacijentom u položaju na trbuhu.
Računalni sustav aparata za kompjuteriziranu tomografiju (CT) sastavlja 2D slike u 3D prikaz debelog crijeva u cijelosti kao na klasičnoj kolonoskopiji. Nakon toga radiolog evaluira pretragu, analizira cijelo debelo crijevo od rektuma do iliocekalnog ušća kako bi eliminirao ili potvrdio postojanje patomorfološkog procesa u debelom crijevu.
Povrh promjena unutar debelog crijeva liječniku su za analizu dostupni i okolni organi abdomena i zdjelice.
U slučaju da je rezultat pretrage uredan pacijent odmah nastavlja sa svojim uobičajenim aktivnostima. U slučaju da se pronađe supstrat pacijent se upućuje na daljnju gastroenterološku obradu kako bi se odstranio polip ili eventualno učinila biopsija.
Svake godine u Hrvatskoj od raka debelog crijeva umre oko 2.320 ljudi, a najčešći novo dijagnosticirani rak u Hrvatskoj je rak debelog i završnog crijeva s oko 3.706 novih slučajeva.
Ako se dijagnosticira na vrijeme u svojoj ranoj fazi pacijenti imaju šansu za preživljavanje od 85% do 100%. Ukoliko se pronađe u kasnijim stadijima, utoliko preživljavanje pada na 50% i manje.
Zbog ovih razloga vodeća svjetska medicinska udruženja preporučuju "screening" za karcinom debelog crijeva osobama starijim od 50 godina. Pretragu treba učiniti svakih 5 do 7 godina, poglavito osobe s pozitivnom obiteljskom anamnezom.
Naravno, treba naglasiti da se prilikom virtualne kolonoskopije ne može uzeti uzorak tkiva.
Ipak, zbog jednostavnosti procedure, pacijenti se često odlučuju za virtualnu kolonoskopiju.
INDIKACIJE:
* Pacijent koji ne može ili ne želi klasičnu kolonoskopiju
* Pacijent s apsolutnom kontraindikacijom za klasičnu kolonoskopiju
* Pacijent s relativnom kontraindikacijom za klasičnu kolonoskopiju uključujući: kardiovaskularnu bolest s povećanim rizikom zbog sedacije, strukture debelog crijeva, opstruktivni karcinomi debelog crijeva.
KONTRAINDIKACIJE:
* Aktivna upalna bolest debelog crijeva
* Anamneza Chronove bolesti
* Anamneza desnostrane ili nedavne kolektomije
* Anamneza iradijecije u nivou zdjeličnih struktura (relativna kontraindikacija)
Naručiti se može pozivom na 072 12 12 12 ili e-mailom na info@medikol.hr te medikolinfo.ck@medikol.hr.