Intervju

Vladimir Mozetič, predsjednik klastera Kvarner Health: Mi smo međunarodno prepoznati kao vrhunska destinacija zdravlja, ali i kvalitete života...

Vladimir Mozetič, predsjednik klastera Kvarner Health
Foto: Goran Kovačić/Pixsell
29.03.2019.
u 10:45

Tradicija i geografska pozicija, odnosno “pozicijska renta” jedan od razloga zbog kojih su mnoge ustanove prihvatile zdravstveni turizam kao jedan od značajnijih smjerova vlastitoga razvoja na Kvarneru

S obzirom na to da je Kvar­ner dao temelje zdravstvenog turizma koji na tom području postoji više od 170 godina, što je, osim prirodnih ljepota i po­voljnog geografskog položaja, presudno za rast tog segmenta turizma i kako je Kvarner uspio biti perjanica zdravstvenog tu­rizma Hrvatske?
Upravo tradicija i geografska po­zicija ili “pozicijska renta”, termin koji često koristimo, jedan su od razloga zbog kojih su zdravstvene ustanove prihvatile zdravstveni turizam kao jedan od značajni­jih smjerova vlastitog razvoja na Kvarneru. Već u drugoj polovici prošlog stoljeća Thalassotherapia u Opatiji i Crikvenici te Lječilište u Velom Lošinju nastavili su tradiciju pružanja zdravstvenih usluga go­stima iz inozemstva. Terme Selce su u tom području aktivno prisut­ne već 30 godina, a ustanove koje pružaju dentalne usluge 20-ak godina izuzetno uspješno rade. Njima su se ubrzo pridružile i dru­ge zdravstvene institucije. Ozna­čivši zdravstvenu industriju, koje je zdravstveni turizam važan dio, kao gospodarsku djelatnost tzv. pametne specijalizacije naše regi­je stvorili su se kvalitetni temelji za uključivanje većeg broja poslovnih subjekata, stvaranje novostvorene vrijednosti i radnih mjesta, te do­datno poboljšanje kvalitete usluge i za domicilno stanovništvo.

Kvarner je poznat kao desti­nacija zdravlja, s koliko kapa­citeta raspolažete i kako vam je pomogao zajednički plasman usluga na tržištu zdravstvenog turizma?
Gledajući statističke podatke, područje naše županije sudjeluje u ukupnim turističkim dolascima u Hrvatsku s oko 20%, uz približno sličan broj smještajnih kapaciteta. Prošle je godine u našoj regiji bora­vilo oko četiri milijuna gostiju.

Klaster zdravstvenog turizma Kvarnera osnovan je u studenom 2014. godine kao udruga koja oku­plja članice iz zdravstvenog (me­dicinskog i dentalnog), turističkog (turističke zajednice, agencije, hoteli) i znanstveno-nastavnog područja (sastavnice Sveučilišta u Rijeci), tvoreći tzv. triple-helix model. Osnivanjem su započele aktivnosti s ciljem povezivanja svih dionika u zdravstvenom tu­rizmu zbog kvalitetne pripreme, promocije, razvoja i unapređenja usluga. Istovremeno smo željeli iskoristiti prednosti naše lokacije, kao i veliki broj visokokvalitetnog kadra unutar ustanova te pozicio­nirati Kvarner i cijelu županiju kao destinaciju zdravlja i kvalitete živo­ta. Osnovna uloga klastera promo­cija je naših članica i naše regije u području zdravstvenog turizma te povezivanje članica s međunarod­nim partnerima zbog kvalitetnije ponude zdravstveno-turističkog proizvoda. To se kontinuirano provodi kroz redovita sudjelovanja članica na kongresima i sajmovi­ma te putem pisanih materijala i društvenih mreža. Klaster je i no­sitelj InterReg EU projekta kojemu je jedan od ciljeva izrada kriterija za certifikat “Destinacije zdrav­lja”. Svaka od članica i zasebnim aktivnostima dodatno doprinosi ukupnoj vidljivosti Kvarnera i re­gije.

Također, od samih početaka rada sudjelovali smo u predlaga­nju prema zakonodavcu izmjena i međusobnog usuglašavanja zakon­skih okvira u području zdravstva i turizma, koji nedavnim početkom primjene svim dionicima olakša­vaju pružanje udruženih usluga. U protekle četiri godine klaster je postao prepoznatljiv na nacional­noj, ali i međunarodnoj razini. To je potvrđeno dobivanjem nagrade za klaster godine 2016. od IMTJ-a (In­ternational Medical Travel Journa­la), za koju smo i 2018. bili među tri finalista, organizacijom IMTJ Kon­gresa 2017. u Opatiji uz sudjelovanje više od 300 sudionika iz 32 zemlje s četiri kontinenta. U suorganiza­ciji s TZ-om Crikvenica i Thala­ssotherapijom Crikvenica klaster proteklih godina u Crikvenicu na CIHT konferenciju dovodi emi­nentne međunarodne i domaće stručnjake iz područja zdravstve­nog turizma. Predstavnici članica klastera aktivno sudjeluju u radu Zajednice zdravstvenog turizma pri Hrvatskoj gospodarskoj komo­ri, u Udruzi privatnih zdravstvenih ustanova pri Hrvatskoj udruzi po­slodavaca, u radnim skupinama Ministarstava zdravstva i turizma vezanih uz ciljana područja i rad­nim skupinama unutar HTZ-a. Klaster ima kontinuiranu potporu Primorsko-goranske županije, gra­dova kojih su turističke zajednice članice klastera (Rijeka, Opatija, Crikvenica, Mali Lošinj), Sveuči­lišta u Rijeci, nadležnih ministar­stava, HTZ-a i HGK. Klaster trenu­tačno okuplja 28 članica iz javnog i privatnog sektora. Unutar člani­ca klastera ukupno je oko 5400 zaposlenih, od kojih više od 3000 zdravstvenog osoblja. Upravo se međusobno povezivanje i djelova­nje, pri čemu svaki od dionika nudi segment u kojem je najkompeten­tniji, pokazalo kao uspješan model suradnje, pružanjem zdravstvenih usluga, promocijom na domaćem i inozemnom tržištu, organizacijom prijevoza i smještaja te dodatnim nemedicinskim aktivnostima (kul­tura, gastronomija) i sadržajima za korisnike usluga i njihovu pratnju.

Imate li statistike gostiju koji posjećuju Kvarner zbog zdravstvenog turizma? Koliko stranih gostiju dolazi i iz kojih zemalja, koliko imate domaćih gostiju, koliko prosječno dana gosti ostaju na vašem području koji dolaze zbog zdravstvenog turizma i koliko troše?
Procjena je da je prošle godine u našoj regiji boravilo oko 80.000 go­stiju zbog usluga u zdravstvenom turizmu. Velika većina su strani gosti, u prvom redu zbog usluga u dentalnoj medicini. Gosti iz ze­malja u okruženju, prvenstveno Italije, prednjače u dolascima, ali je zamjetno povećanje broja gostiju iz Njemačke, Skandinavije, Velike Britanije i Rusije. Dužina boravka gostiju ovisi o tipu medicinske us­luge te varira od jednog dana do nekoliko tjedana.

Tradicija talasoterapije zbog izuzetno ljekovite mikroklime postoji već više od sto godina. Koliko se razvio taj segment zdravstvenog turizma?
Upravo je ljekovitost mikroklime omogućila da talasoterapija bude te­melj početka razvoja zdravstvenog turizma u našoj regiji polovicom 19. stoljeća. Unazad više od pola stolje­ća taj razvoj se nastavio, a investicij­ski ciklusi u ustanovama u Opatiji i Crikvenici, a nedavno i Lošinju, dodatno su podigli razinu usluge i smještaja, a zamjećuje se i kontinu­irani porast broja korisnika usluga. Thalassotherapia Opatija je od 2005. referentni centar za zdravstveni tu­rizam i medicinski programirani odmor Ministarstva zdravstva, a Opatija 2019. obilježava 130 godina od proglašenja lječilišnim gradom.

Sadržaj omogućila HTZ

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije