U posljednjih tridesetak godina mnoga se slavonska sela gase, no postoji jedno podno Papuka u kojem je prosječna dob stanovništva samo 35 godina. Riječ je o Voćinu, prostorno najvećoj općini u Virovitičko-podravskoj županiji za koju je i posljednji popis stanovništva potvrdio da i dalje drži status općine s najmlađim stanovništvom u Hrvatskoj.
Valentina Volf dio je te voćinske mladosti, u dobi ispod općinskoga prosjeka. Po struci je arheologinja, studij je završila u Zadru, jedno vrijeme radila je u privatnom sektoru, a zatim se odlučila vratiti u svoje mjesto gdje je danas voditeljica u multimedijalnom Geo-info centru u Voćinu u kojem ćete otputovati kroz vrijeme milijunima godina unatrag, kad je Papuk bio otok u Panonskom moru.
Budućnost u turizmu
U Geo-info centru radi i Tomislav Štimac. Ovaj vodič edukator u Parku prirode Papuk po struci je inženjer voćarstva, vinogradarstva i vinarstva koji se također nakon studija vratio kući. Zaljubljenik je u geološku baštinu o kojoj bi mogao govoriti satima. Dominik Jurmanović je dobrovoljni vatrogasac, a inače radi u šumariji. Studirao je povijest. Slatinčanin Mislav Šljivac završio je marketing na studiju ekonomije u Osijeku, radi u novoosnovanoj Turističkoj zajednici Vrata Papuka koja obuhvaća područje općine Voćina i Čačinaca i od ljeta će biti voćinski zet. Njegova buduća supruga je Valentina. Neizostavan dio ove mlade družine je Martina Božičković, povratnica u svoje selo zbog koje je i jedan Amerikanac tu odlučio pustiti korijenje. Martina se kući vratila iz Ujedinjenih Arapskih Emirata. Naime, radila je kao stjuardesa, ondje upoznala pilota, u Abu Dhabiju nakon aviokompanije radila na projektima. Vjenčali su se ona i pilot na Sejšelima no glavna je fešta, prava slavonska, bila u Voćinu, gdje su se skrasili pa njezin suprug tu sad sam radi kobasice i čvarke, uživa u sarmi... I dalje je pilot, za našeg posjeta bio je u Miamiju, i jedva je čekao da se vrati u Slavoniju gdje Martina uređuje kuću za najam i u održivom turizmu koji se ovdje razvija vidi svoju budućnost.
Nadamo se da ćemo svi ovdje i ostati, voljeli bismo to – kažu Valentina, Dominik, Tomislav, Mislav i Martina, stanovnici brdovitog, zelenog dijela Slavonije te poznatog vjerskog središta.
Iz početne točke za upoznavanje Papuka, Geo-info centra u koji posjetitelji sa svih strana dolaze tijekom cijele godine, a mnogi odatle produže do obližnjeg izletišta Jankovca smještenog u najljepšoj gorskoj dolini, mi krećemo kroz stoljetni voćinski park koji su nekoć davno zasadili plemenitaši Jankovići. Cvrkut ptica ugniježđenih visoko u krošnjama i žubor vode iz potoka zvukovi su koji nas putem prate.
– Djedovica i Jovanovica se ulijevaju u Voćinku u koju niže ulazi i Pasjak – objašnjava Dominik.
Iznad parka i Geo-info centra u voćinskim brdima vide se ostaci staroga grada koji ovdje zovu Turski grad o čijoj nam povijesti uglas govore.
Osim dobi, a svi su na početku tridesetih, ovih petero mladih ljudi povezuje i aktivizam u brojnim udrugama pa valjda osim umirovljeničke i braniteljske i nema udruge u Voćinu čiji nisu članovi. Organizatori su brojnih događanja, podjednako aktivni i u folkloru i u ekologiji, i nastoje animirati i uključiti najmlađe u rad udruga. Kao ovogodišnji predstavnici Virovitičko-podravske županije u projektu Moja.hr predstavljaju Valentina, Dominik, Tomislav, Mislav i Martina Udrugu za lokalni razvoj RAST, no kroz svoj će film nastojati prikazati rad svih ovdašnjih udruga pa će u jednoj minuti biti i sadnje drveća i čišćenja rijeke Voćinke, geološke baštine, povijesti...
Novi nasad dudova
Imao razne teme i motive, a zajedničko nam je tema čista priroda. S obzirom na ovogodišnju temu "Što zelenije, to iskrenije", naš se Papuk savršeno uklopio u cijelu priču. Naša je županija cijela zelena, a Papuk je prava zelena oaza u njoj – kaže Valentina.
Voćinske udruge svoj su zajednički krov prije dvije godine dobile na ulazu u mjesto, u Domu za udruge "Dudnjak" koji je ime dobio jer su tu u prošlosti bili zasađeni dudovi, a sad je podignut novi nasad. Pokraj doma gradi se dom za starije osobe:
Čim se usele, i njih ćemo učlaniti u neku od udruga – poručuje vesela voćinska družina.
Skladna priroda, Drava i Papuk kao dva područja pod zaštitom UNESCO-a, nasljeđe plemićkog života, obnovljeni dvorci i kurije temelj su razvoja turističke ponude Virovitičko-podravske županije. Ovdje se na relativno malom prostoru susreću Slavonija i Podravina, u turističkom smislu povezane u atraktivnu Plemićku rutu na kojoj se hedonističko iskustvo, povijesne priče i legende spajaju s baštinom i aktivnim odmorom.