DONOSI JGL

Vodeći liječnik s Rebra tumači zašto treba paziti na zdravlje sinusa, evo što bi trebali raditi svaki dan!

JGL
29.04.2023.
u 08:15

Piše:  Ratko Prstačić, doc. dr. sc., specijalist otorinolaringolog, subspecijalist fonijatrije, voditelj Odjela za fonijatriju KBC-a Zagreb

Uz starenje i genetske predispozicije, na zdravlje oka utječe još mnogo faktora na koje možemo utjecati sami te tako prevenirati bolesti i zaštititi naše zdravlje. Zato, prvi put u Hrvatskoj, vodeći oftalmolozi, neurolozi, endokrinolozi, psihijatri, reumatolozi, otorinolaringolozi, estetski kirurzi, obiteljski liječnici, farmaceuti i inženjeri okupljeni u X Labu – expert research hubu JGL-a – analiziraju najnovija istraživanja i, primjenjujući holistički pristup, otkrivaju kako se kvalitetno brinuti za zdravlje očiju i zašto je to važno za naše cijelo tijelo.

Očni mišići mogu raditi danju i noću bez odmora te su, uz srce, najbrži i najopterećeniji u tijelu. Oko je povezano s neuromišićnim strukturama u očnoj šupljini te čitavom dužinom vidnog puta sa središnjim živčanim sustavom. I ne samo to – i paranazalni su sinusi anatomski u izrazito bliskom odnosu s orbitalnom šupljinom u kojoj se nalazi očna jabučica s očnim mišićima i očnim živcem. Zato su, upozorava u X Labu JGL-a doc. dr. Ratko Prstačić, voditelj Odjela za fonijatriju KBC-a Zagreb, sinusi vrlo važni za zdravlje očiju i potrebno je paziti na higijenu nosa kako bismo imali zdrave oči!

___________________________________________________________________________

1. Kako su povezani svrbež i crvenilo očiju, curenje nosa i kihanje?

Svrbež i crvenilo očiju, curenje nosa i kihanje najčešći su simptomi alergijskog konjunktivitisa i alergijskog rinitisa. Ova dva različita entiteta u praksi se vrlo često kod alergičara dijagnosticiraju istovremeno jer dio bolesnika u određenoj mjeri ima tegoba kod oba organska sustava: očiju i nosa1. Kao posljedica direktnog izlaganja sluznice oka alergenu, ali i indirektno putem nazookularnog refleksa, kod alergijskog konjunktivitisa razvija se neugodan svrbež, suzenje i crvenilo spojnice (konjunktive) oka. Bolesnici se tuže da imaju osjećaj pijeska u oku i stalnu potrebu za treptanjem. S druge strane, najčešći su simptomi alergijskog rinitisa vodenasta sekrecija iz nosa, kihanje i nosna opstrukcija.

Kao i kod drugih alergijskih bolesti, u suzbijanju simptoma najvažnija je preventiva, to jest izbjegavanje kontakta s alergenima, i iz tog je razloga u dijagnostičkom postupku najvažnije učiniti alergološko testiranje kako bi se utvrdilo na koje alergene bolesnik razvija alergijsku reakciju kako bi ih mogao učinkovito izbjegavati. Od medikamentozne terapije najznačajniji su oralni antihistaminici i nosni kortikosteroidi u spreju, koji dobro pokrivaju nosne simptome, ali i značajan dio očnih simptoma djelujući putem nazookularnog refleksa2. Kod nekih bolesnika s dominantnim očnim simptomima nužno je uvesti i lokalne antihistaminike u obliku očnih kapi.

X-LAB OTKRIVA: VIŠE OD 2,2 MILIJARDE LJUDI IMA NEKU OD OVIH BOLESTI, A SVAKA DRUGA MOŽE SE SPRIJEČITI. VODEĆI LIJEČNICI OTKRIVAJU KAKO BITI ZDRAVIJI!

2. Imaju li paranazalni sinusi utjecaj na zdravlje očiju?

Paranazalni sinusi anatomski su u izrazito bliskom odnosu s orbitalnom šupljinom u kojoj se nalazi očna jabučica s očnim mišićima i očnim živcem. Prema tome, potpuno je razumljivo da eventualni akutni ili kronični upalni procesi paranazalnih sinusa mogu imati velik utjecaj na zdravlje očiju i na sam vid u užem smislu. Jedna od najozbiljnijih komplikacija akutne upale sinusa je direktna propagacija upalnog procesa u područje orbite te takvo stanje nazivamo celulitis orbite. Češći je u dječjoj dobi te u imunokompromitiranih osoba i kada se dijagnosticira, zahtijeva promptno liječenje visokim dozama antibiotika širokog spektra, a kod nekih bolesnika nužan je i hitan kirurški zahvat3. U drugim, pak, slučajevima izostaje direktna propagacija upalnog procesa iz sinusa u orbitu, a nastupa toksično djelovanje medijatora upale na vidni živac (najčešće kao posljedica kronične upale sinusa), zbog čega dolazi do upale vidnog živca (neuritis) i posljedičnog slabljenja ili potpunog gubitka vida na zahvaćeno oko. I ovdje se radi o hitnom stanju, koje zahtijeva liječenje visokim dozama kortikosteroida, a često je nužna i kirurška intervencija kako bi se bolesniku spasio vid4.

3. Kako se najbolje brinuti za zdravlje očiju i prevenirati bolesti?

S otorinolaringološke točke gledišta, najvažnija je prevencija potencijalno opasnih stanja za oči i osjet vida adekvatno održavanje zdravlja nosa i paranazalnih sinusa. Pritom mislim prije svega na primjereno liječenje alergijskih i drugih kroničnih upalnih stanja u nosu te svakodnevno rutinsko provođenje higijene nosne šupljine ispiranjem izotoničkom ili hipertoničkom otopinom morske vode. Redovito provođenje higijene usne šupljine (pranje zubi, četkanje jezika) odavno smo prihvatili kao svakodnevnu rutinu. Nema baš nikakvog razloga ili opravdanja da tako ne bude i s nosnom šupljinom.

Stručnjaci otkrivaju kako spriječiti svaku drugu bolest oka 

Vodeći stručnjaci X-Laba, expert research huba JGL-a analiziraju za vas najnovija istraživanja i, primjenjujući holistički pristup otkrivaju kako se kvalitetno brinuti za zdravlje očiju i zašto je to važno za naše cijelo tijelo. Vodeći oftalmolozi, neurolozi, endokrinolozi, psihijatri, reumatolozi, nutricionisti, otorinolaringolozi, estetski kirurzi, obiteljski liječnici, farmaceuti i inženjeri donose što nam sve mogu otkriti suhe oči i koje simptome ne treba zanemariti, kako su oči povezane s imunitetom i kako imati svjež i bistar pogled svaki dan.

Pročitaj više OVDJE!

Ekskluzivni dossier 'Superhrana za oči': Poznata nutricionistica otkriva 80 činjenica koje nam mogu poboljšati vid i produljiti život

Ono što jedemo može imati značajan utjecaj na ono što vidimo. Prema procjeni stručnjaka Harvard Medical School, određeni vitamini i minerali u hrani mogu imati ulogu u prevenciji dvaju najčešćih problema s vidom – katarakte ili očne mrene i makularne degeneracije, stanja koje uzrokuje sljepilo. Jedna od vodećih hrvatskih nutricionistica, koja je za X Lab analizirala znanstvene studije, upozorava: "Istina je, oči su izuzetno osjetljive na naše životne navike, i na prehranu, te čak stare prije ostatka tijela. Zato problemi s vidom ne ukazuju na to da su nas zahvatile samo tegobe oka, nego mogu ukazivati i na mnoge druge zdravstvene probleme u organizmu." Što je superhrana za oči? Kako pravilnom prehranom poboljšati zdravlje cijelog tijela, a pogotovo oči, i možemo li na taj način nadmudriti čak i genetske predispozicije? Na ova pitanja odgovara Sandra Krstev Barać, osnivačica nutricionističke klinike Funkcionalna medicina, koja upozorava na još jednu važnu vezu: "Poboljšanje zdravlja crijeva može povoljno utjecati na zdravlje očiju, što još jednom dokazuje da je sve u našem tijelu povezano". Pročitaj više OVDJE!

OČI I KOSTI: Poznati reumatolog tumači što nam sve mogu otkriti suhe oči i koje simptome ne treba zanemariti!

Ne treba zanemarivati simptome i znakove na očima jer su neke od najučestalijih upalnih reumatskih bolesti povezane upravo s bolestima očiju. Tijelo je cjelina - simptomi i znakovi na bilo kojem organu mogu upućivati na bolest nekog drugog organa, pa tako i oči otkrivaju ili pomažu u otkrivanju nekih koštanih bolesti. Koje su bolesti povezane uz symptom suhog oka za X Lab JGL-a analizira dr. Šime Mijić, vodeći hrvatski fizijatar reumatolog i član Američkog društva za reumatologiju.

Pročitaj više OVDJE!

Utjecajni psihijatar tumači je li oko doista ogledalo duše i zašto se važno brinuti o zdravlju oči

Čak 90 posto informacija iz naše okoline primit ćemo preko očiju, a istodobno će oči ljudima u našoj okolini otkriti mnogo o nama. Oči prenose nevjerojatnu količinu kompleksnih društvenih i emocionalnih informacija. Prema istraživanjima koja istražuju vezu očiju, neurološkog i psihološkog sustava, utvrđeno je da način na koji gledamo može otkriti neke segmente naše ličnosti, kao i da oči mogu otkriti naše trenutno mentalno stanje. Je li oko doista ogledalo duše analizira prof. dr. Darko Marčinko. Predstojnik Klinike za psihijatriju i psihološku medicinu KBC-a Zagreb.
Pročitaj više OVDJE!

Prilog je napravljen u skladu s najvišim profesionalnim standardima u produkciji JGL-a u suradnji s agencijom za premium sadržaj i tehnologiju 01 Content&Technology – C3 Croatia.

Ključne riječi

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije