PROMO

Vukovarsko veleučilište Lavoslava Ružičke postalo članom Hrvatske lige za hipertenziju

Vukovarsko veleučilište Lavoslava Ružičke postalo članom Hrvatske lige za hipertenziju
Foto: Hrvatska liga za hipertenziju
1/9
17.11.2023.
u 11:20

Vukovarsko veleučilište Lavoslava Ružičke prvo je veleučilište u Hrvatskoj koje je postalo članom Hrvatske lige za hipertenziju i pridružilo se medicinskim fakultetima u Osijeku, Rijeci, Splitu i Zagrebu, te brojnim drugim parterima. To je već dugo vremena bila želja i čekali su se upravo ovi dani u studenom kada su naše misli posebno usmjerene prema ovome gradu i njegovim ljudima, a i kada već tri desetljeća profesor Vladimir Gašparović u vukovarskoj bolnici organizira stručne simpozije pod naslovom „Vratili smo se“.

Čin potpisivanja sporazuma o suradnji akademik Bojan Jelaković, doc.dr.sc. Željko Sudarić, dekan vukovarskog veleučilišta
Foto: Hrvatska liga za hipertenziju

Desetog studenog 2023. godine dekan veleučilišta doc.dr.sc. Željko Sudarić i akademik Bojan Jelaković su potpisali sporazum o suradnji veleučilišta i Hrvatske lige za hipertenziju. Već dan nakon, 11.11.2023. u jutarnjim satima Hrvatska liga za hipertenziju sada u suradnji sa svojim novim članom i partnerom Veleučilištem Lavoslava Ružičke organizirala je u Vukovaru povodom Svjetskoga dana šećerne bolesti javnozdravstvenu akciju Lov na Tihog ubojicu u kojoj su mjereni krvni tlak, određivani glukoza i kolesterol u krvi.

Odvijanje akcije Lov na Tihog ubojicu u Vukovaru povodom obilježavanja Svjetskog dana šećerne bolesti
Foto: Hrvatska liga za hipertenziju

Unatoč lošem vremenu i kiši odaziv je bio velik tako da je u periodu od tri sata pregledano i educirano oko 100 građana Vukovara. Gotovo svaki treći stanovnik u trenutku mjerenja imao je povišene vrijednosti krvnoga tlaka, a brojni su imali i povišene vrijednosti šećera i masnoća. Ovakve brojke su zabrinjavajuće čak ako uzmemo u obzir i vanjske faktore koji mogu utjecati na mjerenja. Visoki krvni tlak, poznatiji kao hipertenzija je posebno opasan jer je tihi ubojica, odnosno nema simptome. Zbog toga su ovakve akcije izuzetno važne. U ovoj akciji sudjelovali su studenti Medicinskog fakulteta u Osijeku i Veleučilišta u Vukovaru koje su vodili dr.sc.Petar Šušnjara, dr. Marta Bolješić, doc. dr. sc. Maja Baretić i dr. sc. Slavica Janković. Hvala svim studentima (Mihael Kolar, Mislav Božić, Marija Magdalena Purgar, Nikolina Božić i Laura Ivanović, Andreja Marinović, Suzana Burko, Dejan Grabovac, Marko Cojić i Karlo Nikolić). Entuzijazam koji su novi vukovarski članovi pokazali u ovoj akciji garancija su da će akcije Hrvatske lige za hipertenziju i u ovom dijelu Hrvatske biti uspješne kao i drugdje.

Poziv zdravstvenim radnicima da posjete HealthMed, edukativnu platformu Hrvatske lige za hipertenziju gdje su profesor Dario Rahelić,predsjednik Hrvatskoga društva za šećernu bolest i bolesti metabolizma pripremili edukativne materijale
Foto: Hrvatska liga za hipertenziju

Treći razlog zbog čega smo organizirali ovu akciju jest obilježavanja Svjetskoga dana šećerne bolesti koja je danas prepoznata kao važan čimbenik rizika za kardiovaskularne i bubrežne bolesti. Prema preliminarnim podacima EH-UH 2 studije, koji su prvi relevantni podaci dobiveni istraživanjima u slučajnom uzorku opće odrasle populacije Hrvatske, prevalencija šećerne bolesti je 13,8% što je značajno više u odnosu na neke ranije pretpostavke. Važan je podatak da gotovo 10% odrasle populacije u Hrvatskoj ima predijabetes. Te osobe već imaju povećan rizik, a neprepoznate predugo nisu uključene u procese prevencije i liječenja. Šećerna bolest posebno je pogubna za bubreg i zajedno s arterijskom hipertenzijom najčešći je uzrok kronične bubrežne bolesti. Koliko je to ozbiljno pokazuju opet rezultati EH-UH 2 studije u kojoj je gotovo trećina bolesnika sa šećernom bolesti imala kroničnu bubrežnu bolest u usporedbi s osobama koje imaju normalne vrijednosti glukoze u krvi gdje manje od 6 % osoba ima kroničnu bubrežnu bolest. Zabrinjava podataka da čak 94% bolesnika s kroničnom bubrežnom bolesti nije svjesno da je bolesno što mora biti opasno jasan znak kako je potrebno sustavno i neprekidno raditi na zdravstvenoj pismenosti i organiziranju preventivnih pregleda.

Znak Hrvatske lige za hipertenziju povodom obilježavanja Svjetskoga dana šećerne bolesti
Foto: Hrvatska liga za hipertenziju

Hrvatska liga za hipertenziju u koju su aktivno uključena sva relevantna stručna društva nastavlja sa svojim akcijama kojima želimo podići zdravstvenu pismenost, omogućiti primarne preventivne preglede napose onima kojima zdravstvena skrb nije dostupna kao ostalima, ali i povećati kontrolu liječenih bolesnika borbom za propisivanje terapije prema međunarodnim i domaćim stručnim smjernicama temeljenim na čvrstim dokazima.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije