Čak je 95 gena koji utječu na razinu kolesterola u krvi, koji je pak jedan od najčešćih uzročnika bolesti srca i krvnih žila. Do ovog su zaključka došli znanstvenici proučavajući genetske uzorke više od 100.000 osoba koji su sudjelovali u prijašnjih 46 različitih znanstvenih studija. Ovo bi saznanje moglo pomoći u razvoju novih lijekova za bolesti srca, te objasniti ujedno zašto neki mogu jesti više masne hrane nego drugi, a da pritom ne osjećaju negativne posljedice za zdravlje. Odnosno kako ovi geni utječu na snižavanje ili povisivanje kolesterola u krvi.
Važan korak
Iako je potrebno još puno istraživanja s obzirom na složenost funkcioniranja čak 95 gena, znanstvenici su optimistični, te ističu da je ovo tek prvi, ali veliki korak naprijed prema novima i učinkovitijim lijekovima u borbi protiv bolesti srca. Do ovih je rezultata došlo čak 100 znanstvenika u 17 zemalja, a rezultati su objavljeni u medicinskom časopisu Nature.
Ono što je izuzetno zanimljivo u ovom istraživanju jest činjenica da su znanstvenici sada bliže razumijevanju kako geni mijenjaju kolesterol i lipide, koji, pak, dovode do srčanih bolesti.
- Nova otkrića upozoravaju na specifične gene kroz koje možemo razumjeti zašto neki ljudi cijeli život imaju normalnu razinu kolesterola i drugih lipida koji dovode do srčanih bolesti - ističe dr. Christopher O’Donnell iz američkog Nacionalnog instituta za srce, pluća i krv, koji je sudjelovao u istraživanju.
Nada za lijek
Trenutačno se za povišeni kolesterol prepisuju lijekovi zvani statini, koji snižavaju kolesterol, ali i smanjuju rizik od kardiovaskularnih bolesti. No, u posljednje se vrijeme javljaju rezultati istraživanja koji pokazuju da statini imaju i neke negativne učinke, pa tako prema jednom od njih statini poništavaju učinak "dobrog" kolesterola, koji štiti od srčanog udara. S obzirom na to da je srčani udar uzrok više od 50 posto smrti samo u Hrvatskoj, svaki je pomak prema novom lijeku pozitivan.
Za povišeni kolesterol u krvi krivo je 95 gena
![hrana](/media/img/42/bb/e70e983cbcb32ec838a8.jpeg)
Osobe bez određenih gena imaju manje problema s masnoćama, no potrebno je još mnogo istraživanja da bi se točno razumjeli ovi geni.
Još nema komentara
Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.