Iako bismo prvo pomislili da je WC školjka najveća prijetnja članovima kućanstva kada su mikroorganizmi u pitanju, stručnjaci kažu – u krivu ste!
Kuhinjske krpe i vlažni ručnici odlična su podloga za razvijanje bakterija. Osim što dugo zadržavaju vlagu, koriste se u prostorijama u kojima inače ima mnogo mikroorganizama, što stvara dobitnu kombinaciju za razmnožavanje bakterija.
Nedavna studija sa sveučilišta u Arizoni otkrila je da se koliformna bakterija, inače prisutna u ljudskoj stolici, a koja može dovesti do trovanja hranom i prouzročiti proljev, nalazi na 89% kuhinjskih ručnika ili krpa, dok je E. coli pronađena u 25.6 % ručnika.
Istraživači upozoravaju da takve ručnike imamo često u rukama i njima brišemo i druge kućanske površine pa će se bakterije lako proširiti dalje, a mogu doći u dodir i sa sirovim mesom, piše Daily Mail.
Nije dovoljno oprati ručnike
Znanstvenici upozoravaju da nije dovoljno samo ručnike i kuhinjske krpe oprati u perilici rublja i posušiti. Nedavna istraživanja otkrila su da će doći do ponovnog razmnožavanja bakterija kada se ručnici navlaže. Da biste bili sigurni da su krpe i ručnici čisti, potopite ih na dvije minute u razrijeđeni izbjeljivač prije pranja u perilici.
Upozoravaju i da se ručnici za lice nikada ne trebaju upotrebljavaju u druge svrhe. Tako, primjerice, nemojte brisati pod ručnikom kojim se brišete nakon kupanja.
>>4 iznenađujuća načina da spriječite prehladu već danas
Seoska djeca odrastaju u okolini gdje je puno bakterija i nemaju problema sa alergijama kao gradska djeca odrasla u "sterilnim" uvjetima.