Modni brend Zara u vlasništvu grupacije Inditex iz Španjolske čiji su čelni ljudi na vrhu ljestvice najbogatijih na svijetu omiljeno je odredište za sve ljubitelje mode, a ovih je dana pod udarom pobune vlastitih zaposlenika.
– Izrabljuju nas! Neki od nas moraju preskakati obroke da bi preživjeli – poručuju zaposlenici Zare u New Yorku nakon odluke da im se smanji broj radnih sati.
Okupili su se oko Sharlene Santos koja je na stranici Coworker pokrenula peticiju adresiranu na pretpostavljene, a koju je potpisalo oko 800 osoba. Akciji je cilj natjerati poslodavca da im omogući da rade puno radno vrijeme da bi mogli mogu preživjeti, da im se pruže jednake mogućnosti napredovanja bez obzira na nacionalnu i rasnu pripadnost te da se stvori poticajno radno okruženje.
– Zaposlila sam se 2012. godine i tada sam radila oko 40 sati tjedno i mogla sam pomoći roditeljima da poplaćaju račune i financirati si školovanje. No nakon zimskih praznika odlučili su nam skresati sate i sada radim samo 16 sati tjedno. S takvim jadnim rasporedom moramo birati hoćemo li novac dati za račune, stanarinu ili za hranu. Neki od mojih kolega moraju preskakati obroke da bi uštedjeli koji dolar, a mnogi od njih imaju malu djecu – kaže Santos. Razmišljala je napustiti školovanje.
Nije joj jasno zašto Zara ne želi postojećim radnicima povećati satnicu dok istovremeno stalno zapošljava novu radnu snagu na pola radnog vremena. Menadžer im je samo kratko kazao da "ne može ništa učiniti".
Santos ima podršku i američkih organizacija poput Retail Action Projecta, a u razgovoru za The Huffington Post izjavila je da ju je na akciju navelo to što joj je "svega toga već bilo dosta".
– Ne cijene naš rad, ne cijene nas, a nije da si to ne mogu priuštiti jer je riječ o vrlo profitabilnoj kompaniji – kaže.
Lani su se protiv radnih uvjeta pobunili u domicilnoj Španjolskoj te su sindikati uspjeli natjerati Zaru da zatvori dućane subotom popodne tijekom ljeta jer je to "temeljno pravo za radnike u industriji".
Santos je bila plaćena 9,50 dolara po satu (oko 55 kuna), a poslije je dobila povišicu od jednog dolara. Čak i kad bi radila maksimalni broj sati tjedno, na godišnjoj razini plaća bi joj bila oko 13 tisuća dolara. Zara je lani napravila 3 milijarde dolara profita.
Velike modne kuće često su na udaru kritika ne samo zbog uvjeta rada nego i uvjeta proizvodnje. Britanski Primark nedavno je bio morao sanirati štetu nastalu nakon što su kupci pronašli ušivene etikete s natpisom "Prisiljeni raditi iscrpljujuće radno vrijeme".
Brza i relativno pristupačna moda ili osviještenost pri odabiru gdje će kupovati, odluka je svakog pojedinca.
>>Kupila novu majicu pa se šokirala natpisom na etiketi
>>Modni brend uvrijedio kupce: Na etiketi za veličinu piše - Debela si!
>>Pogledajte fotografiju zbog koje se Abramovičeva supruga našla u središtu skandala!
ne znam kako vi ali ja se stvarno držim toga da gledam kako se poslodavci ponašaju prema radnicima pa kad sam god u mogućnosti kupujem tamo gdje su fer odnosi. uz to gledam da kupim proizvode saponije, labuda, kandita, kraša...