Osim što su estetski ugodne i dobre kao pročišćavači zraka, studije su pokazale da sobne također mogu ublažiti tjeskobu, pomoći nam da brže ozdravimo, izoštriti nam pažnju, pa čak i poboljšati naš pogled na svijet. Ipak, postoji i loša strana, a to je činjenica da sobne biljke imaju prednosti na naše zdravlje samo kada su zelene i kada cvjetaju; a kako studije otkrivaju, biljke koje odumiru mogu biti gore za našu dobrobit nego ih uopće ne imati. "Sobne biljke nam u život unose ljepotu i radost, ali nisu sve iste kada je u pitanju njihova njege", kaže Zahid Adnan, stručnjak za vrtlarstvo i osnivač The Plant Bible. "Dok neke uspijevaju uz minimalnu pažnju, druge je čak i stručnjacima prilično teško održati na životu."
Ako niste spremni za izazov, ove je biljke bolje izbjegavati.
1. Lirasti fikus ili Ficus lyrata
Lirasti fikus ili Ficus lyrata (na engleskom Fiddle Leaf Fig) jedna je od najpopularnijih sobnih biljaka zahvaljujući upečatljivim listovima koji mogu narasti do 45 cm u dužinu i 30 cm u širinu. U svom prirodnom staništu može narasti do 12 metara i dati plodove smokve, no u sobnim uvjetima maksimalno može doseći od dva do tri metra i neće dati plodove. "Smokva je općenito poznata po tome što je izbirljiva. Zahtijeva stalno, neizravno svjetlo, precizno zalijevanje i redovitu gnojidbu i osjetljiva je na štetočine poput grinja i osjetljiva je na promjene u svom okolišu", kaže Adnan pa kao zamjenu preporučuje rubber plant ili fikus gumijevac.
"Jednako je estetski privlačan, a manje je zahtjevan kada su u pitanju rasvjeta i potrebe za vodom", rekao je.
2. Djevina kosa ili Maidenhair fern
Paprati s grozdovima listova u obliku lepeze, dlakaste paprati mogu dati lijep izgled unutarnjem vrtu, no stručnjaci napominju da ih je prilično teško održati na životu. „Djevina kosa je poznata po nježnim i čipkastim listovima, ali je izuzetno osjetljiva na promjene vlažnosti i temperature“, objašnjava Adnan. "Zahtijeva visoku vlažnost, stalnu razinu vlage i zaštitu od propuha", napominje.
3. Orhideja
Orhideje su možda elegantne, ali imaju reputaciju zahtjevnih biljki. "Zahtijevaju posebne svjetlosne i temperaturne uvjete, a njihove potrebe za zalijevanjem mogu biti izazovne za svladavanje. Truljenje korijena i neodgovarajuća njega mogu dovesti do njihove prerane smrti", kaže Adnan.
Pejzažista i direktorica tvrtke Evergreen Georgina O'Grady također napominje da ih se vrlo često pretjerano zalijeva. "Gotovo polovica vlasnika na kraju ubije svoje orhideje", tvrdi ona. "Trebalo bi ih zalijevati jednom tjedno, a sve više ili manje od toga će ih ubiti. Zato umjesto orhideje radije nabavite sličnu biljku, afričku ljubičicu, za koju se općenito lakše brinuti."
4. Calathea
Calathea je privlačna dvobojna sobna biljka koju mnogi rado drže u svojim zatvorenim vrtovima, no nažalost, ona zahtijeva više brige nego što mnogi vlasnici misle. "Calathea je poznata po upečatljivim uzorcima lišća, ali je prilično osjetljiva na kvalitetu vode, razinu vlažnosti i izravnu sunčevu svjetlost", kaže Adnan. "Može brzo razviti smeđe rubove ako joj uvjeti nisu dobri, a često dođe i do žućenja i uvijanja lišća".
Umjesto nje, Adnan preporučuje da svojoj ponudi dodate biljku Sansevieria ili Snake Plant; jer je izdržljiva i popularna, te je poznata po svojoj jednostavnoj njezi i elegantnom, arhitektonskom izgledu.
Sedam savjeta uz koje će sobne biljke uspješno preživjeti zimu