Bez obzira na to koristite li deterdžent u prahu ili tekući, pomisao o tome koliko biste uštedjeli (ali i pomogli okolišu) mogla bi vas navesti da razmislite o pravljenju vlastitog deterdženta za rublje; što, vjerovali ili ne, uopće nije komplicirano, kaže autorica čak četiri knjige o zelenijem i održivijem životu Jen Chillingsworth.
- Svi sastojci koji se u njemu koriste su netoksični, biorazgradivi i neće naštetiti vodi ni životu koji o njoj ovisi, sigurni su i za osobe s osjetljivom kožom te se mogu koristiti u bilo kojoj mašini rublja i jednako su učinkoviti - objasnila je.
Nikada nemojte prati rublje na 30 ili 40 stupnjeva i to zbog vrlo ozbiljnog razloga!
Tri glavna sastojka su: kristali sode (soda za pranje), soda bikarbona i sapun od maslinovog ulja (autorica recepta koristi Savon de Marseille, inače dostupan i kod nas) koji je nježno sredstvo za čišćenje i ima prirodna antibakterijska svojstva, a posebno je dobar za vunu, svilu i drugu osjetljivu odjeću, pa čak i odjeću za bebe, jer je vrlo nježan.
- Soda bikarbona je antimikrobna i prirodni dezodorans, a kristali sode imaju dobru moć odmašćivanja i koriste se za omekšavanje tvrde vode. Ako želite, možete dodati i nekoliko kapi svog omiljenog eteričnog ulja kako biste vašem domaćem deterdžentu za rublje dali poseban miris - dodala je za Reader's Digest.
- U zdjeli pomiješajte 255 grama 9 kristala sode i 255 grama sode bikarbone
- Naribajte 255 grama sapuna od maslinovog ulja i ubacite u zdjelu
- Ako želite mirisni deterdžent, dodajte i 30 kapi eteričnog ulja po izboru.
- Dobro sve promiješajte žlicom.
- Dobiveni prašak stavite u staklenku i zatvorite.
Za svaku mašinu veša koristite otprilike jednu žlicu deterdženta koji se čuva u zatvorenoj posudi i ostati će djelotvoran sve dok se čuva na suhom mjestu.
Koliko često zapravo treba prati traperice?