Slušanje glazbe na uređajima poput iPoda prouzročilo je rast broja tinejdžera s oštećenim sluhom u posljednjih dvadesetak godina, pokazala je studija provedena u Women’s Hospital u Bostonu.
Šokantni podaci o svakom petom adolescentu koji je između 2005. i 2006. godine imao neki oblik problema sa sluhom govore o rastu od čak 30 posto u odnosu na ista istraživanja provedena osamdesetih i devedesetih, objavljeno je u časopisu American Medical Association.
Iako se svi ovi rezultati odnose na američke tinejdžere, stručnjaci upozoravaju kako mladi u većini razvijenih zemalja imaju slične probleme, a dio krivnje snosi pretjerano slušanje glasne glazbe na slušalice, kao i ostali izvori previše glasne glazbe.
U spomenutoj je studiji oko 15 posto djece u dobi od dvanaest do devetnaest godina pokazalo neki stupanj gubitka sluha između 1988. i 1994., no do 2005. postotak je narastao na 19,5 posto. Primijećeno je kako su djevojke manje zahvaćene ovim problemom te da veći rizik imaju siromašnija djeca.
- Iako su oštećenja sluha u adolescenciji poznat problem, on nije dovoljno razrađen te može dovesti do znatnih edukativnih i društvenih poteškoća - izjavio je Josef Shargorodsky, jedan od istraživača koji su vodili studiju, dodavši kako su potrebna dodatna istraživanja kako bi se točno odredili uzroci ove nagle raširenosti problema među mladima.
- To bi nam trebalo pomoći da identificiramo čimbenike rizika kako bismo spriječili trajni gubitak sluha.
Europska je komisija upozorila kako će čak deset posto 30-godišnjaka trebati slušne uređaje idućeg desetljeća upravo zbog preglasnog slušanja glazbe na slušalice. Njihova su, naime, istraživanja pokazala kako više od 90 posto mladih diljem Europe i SAD-a koristi MP3-playere te iPode, često i po nekoliko sati dnevno na maksimalnoj glasnoći. Ono što se preporučuje jest takozvano pravilo 60/60 – slušanje glazbe ne dulje od sat vremena na 60 posto glasnoće.
Znatno porasla oštećenost sluha u tinejdžera
Europska je komisija upozorila kako će čak deset posto 30-godišnjaka trebati slušne uređaje idućeg desetljeća.
Komentara 1
Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.
Treba pod hitno zabraniti cajke.