Pred nama su dva izrazito vruća i sparna dana kada je potrebno biti posebno oprezan.
Posebno oprezni trebali bi biti kronični bolesnici, starije osobe i djeca i izbjegavati izlazak u razdoblju od 10 do 18 sati.
Simptomi toplinske iscrpljenosti
Do toplinske iscrpljenosti dolazi zbog gubitka tekućine i soli iz organizma, najčešće zbog nedovoljnog ispijanja vode i pojačanog znojenja.
Ako vam koža postaje "ljepljiva", blijeda uz pojačano znojenje, nemate apetit, osjećate se smeteno, imate nagon za povraćanjem, osjećate mučninu i imate povišenu temperaturu, to su simptomi toplinske iscrpljenosti. Uz ove simptome, mogu se javiti i glavobolja i vrtoglavica, grčevi u udovima, ubrzano disanje i nepravilan rad srca. Simptomi nisu bezazleni, posebice za one osjetljivije, jer toplinska iscrpljenost može prouzročiti i nesvjesticu.
Foto: Pixsell
Posebno teške posljedice na organizam može prouzročiti sunčanica. To je stanje izazvano pretjeranim izlaganjem glave suncu, što uzrokuje "pregrijanost", a katkada i iznimno opasne posljedice. Žile mogu nabreknuti, a mozak nateći ako takvo stanje potraje dulje vrijeme. Može doći i do gubitka svijesti, a u najgorem slučaju i do kome te smrti.
Stoga nemojte zanemarivati simptome sunčanice, potrebno je reagirati što prije ako vam koža postaje suha, pojavljuje se izraženo crvenilo na području lica, imate povišenu temperaturu i osjećate mučninu, vrtoglavicu i glavobolju, osjećate se smeteno. Preosjetljivost na svjetlo posebno upućuje na sunčanicu.
Ako imate ove simptome, odmah se uputite liječniku ili zovite hitnu pomoć. Do dolaska liječnika potrebno je pokušati rashladiti tijelo oblozima i hidratizacijom organizma rashlađenim napicima.
Opasan toplinski udar
Toplinski udar opasnije je stanje za naš organizam u odnosu na toplinsku iscrpljenost i sunčanicu. Organizam je u šoku jer temperatura tijela raste i preko 40 stupnjeva, a svi navedeni simptomi puno su izraženiji.
Kako si pomoći?
Tuširajte se u hladnoj vodi, ali prvo prilagodite temperaturu vode da bude bliža prosječnoj temperaturi tijela, a zatim neka voda postaje sve hladnija. Tuširajte se barem 10 minuta u hladnijoj vodi kako biste rashladili tijelo koje je pregrijano. Ako niste u mogućnosti stati pod tuš ili u kadu, pomoći će i hladni oblozi i polijevanje vodom.
Dobro je znati i da ljuta paprika pomaže kod visoke tjelesne temperature i ublažava glavobolju prouzročenu pretjeranom izlaganju suncu, piše Alternativa Za Vas.
Pola žličice ljute paprike stavite u šalicu vrele vode. Uzmite jednu žlicu tako dobivene tekućine i ulijte je u čašu vode. Polako srčite dok je ispijate. Ova bi vam smjesa trebala ublažiti tegobe od sunčanice, savjetuju na portalu.
Jedite mnogo svježeg voća i povrća, osobito onog koje je bogato vodom, kao što su lubenica, limun, naranča i krastavac, ali prehranu obogatite i orasima, mahunarkama, maslinovim uljem...
>>Evo zašto biste trebali jesti slane štapiće za vrijeme ljetnih vrućina