Do lipnja bi trebali biti riješeni imovinskopravni odnosi i dokumentacija za novu osnovnu školu i dječji vrtić u Ivanjoj Reci, nema više čekanja na gradnju odvodne mreže na Savici Šancima, a cesta kroz Kozare na Radničku bit će spojena u 2016. godini kada se očekuje početak radova – sve su to obećanja gradskih pročelnika i predstavnika Zagrebačkog holdinga na održanoj Večernjakovoj kvartovskoj tribini namijenjenoj stanarima gradske četvrti Peščenica-Žitnjak.
Građani ni ovaj put nisu propustili priliku upozoriti kako im je u četvrti nužno urediti vodovodnu i kanalizacijsku mrežu, ali i osigurati dom za starije, sagraditi vrtiće i urediti brojne prometnice. U današnjem broju donosimo samo dio pitanja s održane tribine, a u sljedećih mjesec dana objavljivat ćemo odgovore na pristigla pitanja naših čitatelja iz spomenute gradske četvrti.
:: Nedovoljna je izgrađenost odvodne mreže u mjesnim odborima Resnik i Savica Šanci. Očekuju li se kakvi radovi?
Štefica Mihalić: Što se tiče odvodnje u Resniku, preduvjet za gradnju kanalske mreže je gradnja transportnog kolektora koji je sada u postupku nadmetanja. Ta je investicija vrijedna oko 60 milijuna kuna. Vjerujemo da će tijekom prosinca biti otvorene ponude i da će početkom sljedeće godine biti završen postupak javne nabave.
Nakon toga može se krenuti u projektiranje odvodnje Resnika kako bi se spojili na transportni kolektor. Za Savicu Šance do kraja ovog mjeseca bit će pokrenut postupak javnog nadmetanja, tako da u sljedećoj godini možemo očekivati početak gradnje.
:: Kada će biti uređena kanalizacija u Dugoselskoj i Lipičkoj ulici? Postojeće cijevi ne zadovoljavaju potrebe stanovnika?
Ranko Gregorin: U ljetnim mjesecima zbog malog protoka bilo je problema s ispiranjem. Mi smo dobili dojave zbog mirisa, to je isprano, pročišćeno i od 2010. godine, kada smo zaprimili pritužbe, do sada nismo dobili nijednu dojavu da nešto ne funkcionira na tom području. Dakle, nismo imali nijednu dojavu o preopterećenosti sustava.
:: Hoće li se i kada sagraditi cesta kroz Kozare koja se treba spojiti na Radničku?
Dinko Bilić: Riječ je o prometnici dužine 1,5 kilometara.
U 2015. godini imamo predviđena sredstva za rješavanje tehničke dokumentacije, dijelom je to gradska zemlja, a dijelom su privatne parcele tako da se moraju riješiti imovinskopravni odnosi.
Realno je očekivati da se u 2015. godini riješi tehnička dokumentacija i otkup, a gradnja bi trebala početi 2016.
:: Hoće li se i kada graditi osnovna škola i vrtić u Ivanjoj Reci?
Slavko Borac: Do 30. lipnja 2015. godine trebalo bi biti gotovo prikupljanje dokumentacije, a nakon toga bi se pristupilo ugovaranju i početku gradnje objekta osnovne škole sa sportskom dvoranom. U jednom dijelu zemljišta koje je namijenjeno gradnji osnovne škole potrebno je riješiti imovinskopravne odnose. Važno je napomenuti da je na istom zemljištu plan sagraditi i dječji vrtić.
:: Hoće li se na Savici Šancima graditi dom za starije i nemoćne osobe?
Ljiljana Vrbić: Na području ove četvrti dva su gradska doma za starije i nemoćne, Dom Park u Ivanićgradskoj i Dom Peščenica Donje Svetice.
Osim ova dva doma, na području četvrti djeluju još tri privatna doma u kojima se može smjestiti ukupno 535 osoba.
Naime, Grad Zagreb je više puta raspisivao natječaj za gradnju domova i tada nije bila nijedna ponuda iz naselja Savica Šanci pa zato nije ni došlo do ugovaranja gradnje doma na području toga naselja.
Međutim, ugovorena je gradnja doma za starije na području Lašćine i u tijeku je obrada za gradnju doma u Markuševcu.
:: Hoće li se urediti dom za mjesnu samoupravu Resnik?
Zoran Nevistić: Ove je godine raspisan natječaj te je odabran projektant za izvedbu projektne dokumentacije.
Budući da je pod zaštitom, zahtjevniji je objekt i nadam se da bismo negdje u ožujku 2015. trebali imati projektnu dokumentaciju potrebnu za rekonstrukciju. Isto tako, problem je lokacija za Kozari putove. Na predviđenom zemljištu divljom gradnjom sagrađeni su objekti i mi nismo više u mogućnosti u postupcima rušenja bilo kako doći do te pozicije. Sada tražimo novu lokaciju pa ćemo pokušati na novom zemljištu sagraditi društveni dom.
:: Hoće li se urediti zaštićena zona jezera Savica Šanci?
Stipe Tutiš: Riječ je o području veličine 80 hektara i to je samo jedno od 31 područja unutar Grada Zagreba koje je zaštićeno. Savica je specifična po tome što je prije dvije godine dobila kategoriju zaštite u kojoj je danas. U tome trenutku u Gradu nismo imali javnu ustanovu koja se brine o zaštićenim područjima. Grad Zagreb je od ove godine proširio djelokrug rada Javne ustanove Maksimir i na taj način dobili smo ustanovu koja je zadužena za zaštićena područja pa samim tim i za Savicu Šance.
Važno je reći da Grad Zagreb sljedeće godine ide u izradu strategijskog plana zaštite prirode za područje cijeloga Grada, što je temeljni dokument, propisan zakonom, kojim bi se na tome području moglo raditi. Do usvajanja i donošenja plana zaštite prirode mogu se na navedenom području obavljati samo manji zahvati pa smo pokrenuli projekt postavljanja opreme na području jezera Savica – to su klupe i koševi za smeće, a Javna ustanova Maksimir postavit će nove table na području Savice. Podsjećam, riječ je o velikom području.