želučane tegobe

Dijete ima grčeve u trbuhu. Provjerite je li viroza ili...

dijete
Arhiva VL
20.11.2012.
u 12:00

Mame i tate, pratite je li se nakon grčeva pojavio proljev jer je mekana stolica znak da je riječ o želučanom virusu

Ako vaše dijete ovih dana povraća, ima mučninu i proljev, na udaru je virusa koji uzrokuju želučane tegobe. Želučana viroza je kratkotrajna ali neugodna bolest tijekom koje grupa virusa nadražuje želudac (i/ili crijeva), s tipičnim simptomima povraćanja, mučnine i proljeva. Najčešći uzročnik je rotavirus, koji je češći u zimskim mjesecima, dok u toplije doba godine želučane tegobe većinom uzrokuju adenovirusi. Većina djece preboli bolest za nekoliko dana – ona traje najmanje tri, a najviše sedam dana.

Jedan ili više znakova

Važno je pritom da se dijete odmori i uzima dovoljno tekućine. I, valja naglasiti, pedijatri upozoravaju da djeca katkad imaju samo neke od ovih simptoma, rjeđe kombinaciju više njih. Neka se djeca žale samo na bol u želucu ili laganu mučninu, gube apetit, neki samo povraćaju... Ponekad se javlja i temperatura, a bolest će biti toliko ozbiljna koliko se simptoma pojavi. No, roditelji moraju znati, tvrde pedijatri, da znakove povraćanja, proljeva i mučnine ima i – upala crvuljka. Djeca koja imaju upalu crvuljka osjećaju jaku bol oko pupka, koja se širi prema dolje u desnu stranu, imaju vrućicu, ne žele jesti, zbog jake boli ne mogu hodati niti se uopće micati. Problem je i kada virus izaziva grčeve prije pojave proljeva. Pratite je li se nakon grčeva pojavio proljev jer upravo je mekana stolica znak da se radi o želučanom virusu. Ako je riječ o djetetu mlađem od godinu dana, mora k pedijatru ako se stanje nakon 24-48 sati ne poboljšava. Zbog proljeva i povraćanja djeca su pod velikim rizikom od dehidracije, a kod beba se dehidracija javlja puno brže i s ozbiljnijim posljedicama. Prema nekim statistikama, jedna od 40 beba koju roditelji dovode k liječniku zbog želučane viroze ostaje u bolnici zbog dehidracije.

Dulje od tri dana

Liječniku odmah treba reći ako u proljevu ili povraćanju primijetite tragove krvi jer to nije uobičajeno kod želučanih viroza. Ako primijetite krv, može se raditi o ozbiljnijoj bakterijskoj infekciji kao što je ona izazvana Escherichijom coli. Obvezno k liječniku i kod svake probavne viroze koja traje dulje od dva dana za djecu mlađu od 2 godine, a kod starije djece ako viroza traje dulje od tri dana, bez znakova poboljšanja. Važno je da se temperatura snižava i da se ne javljaju znakovi dehidracije.

Ključne riječi

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?