Nakon jedne intervencije, liječnica se popela u vozilo Hitne pomoći, vozač je pokrenuo motor i uključio svjetla. Farovi su bljesnuli u golo grmlje obližnjeg parka i otkrili neočekivan prizor: malo tijelo sklupčano pod klupom.
Lako dostupno piće
– Izašli smo, prišli, a na tlu je ležala djevojčica u dobi između 10 i 12 godina. Bez svijesti, već malo promrzla jer bilo je oko nula stupnjeva. Zbrinuli smo je u Klaićevoj, imala je visoke doze alkohola u krvi. Pitala sam se, što bi bilo da je nismo slučajno našli te gdje je društvo koje ju je tako ostavilo – ispričala je svoje iskustvo dr. Slobodanka Keleuva, ravnateljica Ustanove za hitnu medicinsku pomoć Zagreb, jučer na predstavljanju ovogodišnjih rezultata istraživanja o konzumacije alkohola među mladima. Istraživanje već treću godinu zaredom provodi Zagrebačka pivovara u sklopu društveno odgovornog ponašanja i kampanje “Razmisli - treba znati stati”.
– U interesu nam je da se naši proizvodi ne zloupotrebljavaju jer to urušava brend – objasnila je Tina Puhalo Grladinović iz Zagrebačke pivovare.
Mladi u Hrvatskoj po pijenju alkohola prestigli su europski prosjek, a pritom dvije stvari posebice zabrinjavaju.
– Dosad su među razlozima za pijenje najčešće navodili bolje raspoloženje i druga pozitivna očekivanja, ali u zadnje vrijeme počeli su piti opijanja radi. To ekscesno pijenje, koje podrazumijeva pet i više pića, nije tipično mediteranski stil pijenja kakav je prisutan u nas. Drugo, nitko od djece u istraživanju nije rekao da pije kod kuće, a to znači da im je piće u javnosti svuda dostupno. To treba zabrinuti društvo – upozorila je prim. dr. Marina Kuzman, voditeljica Službe za zaštitu zdravlja mladih i prevenciju ovisnosti Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo.
Uzlazni trendovi pijenja kod mladih vezani su uz ozbiljniju proizvodnju alkoholnih pića i njihovu dostupnost, navodi dr. Robert Torre, psihijatar s Klinike za psihijatriju KB-a “Sestre milosrdnice”.
– A učinak alkohola, te legalne droge, podcjenjujemo. Kad bi se zabranio, alkohol bi ušao u zabranu u rangu heroina, ne marihuane – zorno upozorava dr. Torre koji misli da bi proizvođači i prodavatelji alkoholnih pića trebali više djelovati kako alkohol mladima ne bi bio tako lako dostupan. Hitna pomoć sve više zbrinjava pijane maloljetnike u blizini škola, a manje iz diskoklubova, ističe dr. Keleuva.
Roditelji “švercaju cugu”
Zakoni su dobri, ali smo kao društvo tolerantni na alkohol, složili su se stručnjaci. Imali su priliku vidjeti i roditelje kako pomažu djeci da prošvercaju “žesticu” u autobus na školski izlet, kao i one koji se ljute kad ih se zove jer im je dijete nađeno pijano, a znamo u kojoj mjeri se pazi da se alkohol ne proda maloljetnicima.
Kada bi im država osigurala nekakvu budučnost nebi imali vremena piti cijelu noč.