Uloga niskokaloričnih zaslađivača u borbi protiv rastuće epidemije pretilosti i povećanja broja oboljelih od dijabetesa tipa II bila je glavna tema druge konferencije Međunarodne udruge za sladila održane početkom travnja u Bruxellesu.
Misija je udruge educirati ljude i omogućiti im donošenje odluka na temelju informacija, pružajući im uvid u znanstvene dokaze i rezultate istraživanja. Konferencija je ujedinila multidisciplinarnu skupinu stručnjaka, među kojima su bili i dr. Roberto Bertollini, glavni znanstvenik iz Svjetske zdravstvene organizacije, te profesori James Hill i Adam Drewnowski.
Dr. Roberto Bertollini otvorio je konferenciju ističući neke statističke podatke značajne za zdravstvene izazove u Europi: „U 46 europskih zemalja više od 50 posto populacije ima prekomjernu tjelesnu težinu, a više od 20 posto je pretilo. Svjetska zdravstvena organizacija procjenjuje da je razina tjelesne aktivnosti kod 63 posto odraslih ispod najniže preporučene, a samo 20 posto jedanaestogodišnjakinja i 30 posto jedanaestogodišnjaka provodi najmanje jedan sat dnevno baveći se tjelesnom aktivnosti umjerenog intenziteta.“
Naša istraživanja pokazuju da i male svakodnevne promjene, poput odabira hrane i pića s manjom kalorijskom vrijednošću, mogu s vremenom imati velik utjecaj na održavanje tjelesne težine
prof. James Hill
Na to se nadovezao profesor Adam Drewnowski, vodeći stručnjak za prevenciju i liječenje pretilosti sa Sveučilišta u Washingtonu, koji je predstavljajući svoje novo istraživanje naglasio: „Otkrili smo da niskokalorična sladila zapravo pomažu u pravilnoj prehrani – oni koji ih koriste ujedno se i zdravije i uravnoteženije hrane i tjelesno su aktivniji. Uz to, složili smo se i u tome da je u budućim zdravstvenim istraživanjima potrebno uključiti i ciljane zemljopisne i društvene čimbenike na mikrorazini, kako bi istraživanja bila vjerodostojna. Lokalni podaci mogu pokazati, čak i na razini gradova, koje su gradske četvrti najviše pogođene pretilošću i dijabetesom, što nam daje bolji uvid u utjecaj čimbenika iz okoline pored same prehrane.“
Profesor James Hill, stručnjak za pretilost i profesor pedijatrije i medicine na Medicinskoj školi Sveučilišta u Coloradu, izjavio je da je tajna bolje kontrole tjelesne težine u „uravnoteženoj prehrani i češćem kretanju. Naša istraživanja pokazuju da i male svakodnevne promjene, poput odabira hrane i pića s manjom kalorijskom vrijednošću, mogu s vremenom imati velik utjecaj na održavanje tjelesne težine.“
Profesorica Colette Shortt, predsjednica Međunarodne udruge za sladila, istaknula je: „Vodeći akademici na konferenciji su govorili o važnosti borbe protiv pretilosti i dijabetesa i uloge niskokaloričnih zaslađivača u njoj. Saznali smo da smo svi rođeni s urođenom sklonošću ka slatkom, stoga nije poželjno ni praktično izbaciti slatko iz prehrane, a u tome niskokalorični zaslađivači mogu imati značajnu ulogu pružajući sladak okus bez ili s malo kalorija. Ponosni smo što potičemo i podržavamo stalni dijalog između znanstvene zajednice, kreatora javnih politika, djelatnika u javnom zdravstvu i industrije kako bismo svima omogućili korištenje najboljih raspoloživih dokaza i resursa u borbi protiv tih modernih zdravstvenih izazova.“
Nakon konferencije uslijedio je samit Europske komisije o nezaraznim bolestima, koji je naglasio hitnost kojom europski kreatori javnih politika i dionici tretiraju to pitanje.
U skladu s tim, Međunarodna udruga za sladila će se nastojati angažirati oko ključnih pitanja povezanih sa zdravljem i promicati koristi niskokaloričnih zaslađivača kao dijela rješenja.
>>Tjestenina je fina. Ali trebali biste je izbjegavati u širokom luku
>>Volite slatko? Pročitajte kojih 15 problema uzrokuje šećer