Vrijeme viroza, prehlada i gripe ne može proći bez kašlja koji može biti vrlo iritantan i neugodan. Iako se kašalj najčešće liječi kod kuće, on je jedan od simptoma zbog kojih najčešće odlazimo kod liječnika.
Po vrsti, kašalj može biti suhi i vlažni, odnosno produktivni. Kod suhog nema sluzi, sekreta ili ispljuvka, a kod produktivnog ga ima. Često ju je teško iskašljati, a najproduktivniji kašalj nastaje na dušniku.
Recimo kod bronhitisa, upale dušnika i bronha. Češće se pojavljuje u zimskim mjesecima, a najviše pogađa malu djecu. No traje kratko i nije potrebno liječenje antibioticima – objašnjava dr. Zorislav Deverny, liječnik opće medicine.
Napominje i kako se prema sekretu produktivnog kašlja može postaviti dijagnoza.– Ako je sekret, primjerice, proziran i vodenast, riječ je o virusnoj infekciji. Iako to ružno zvuči, riječ je o normalnoj prehladi kod koje ne pomažu antibiotici. Uspješno se liječi kod kuće i nestaje za nekoliko dana. Ako je pak sekret gust, žućkaste ili zelenkaste boje, riječ je o bakterijskog infekciji – kaže liječnik.
Na oslabljeni imunosustav i zanemarenu virusnu infekciju može se “nakalemiti” bakterijska infekcija. Tada se suhi kašalj pretvara u produktivni.
– Mnoge infekcije dišnih putova počinju sa suhim kašljem, poput prehlade i gripe. No nakon nekoliko dana sluznica dišnih puteva počinje proizvoditi više sluzi i nastaje produktivni kašalj koji se liječi ekspektoransima odnosno eteričnim uljima eukaliptusa, anisa i majčine dušice ili saponimima, sirupima jaglaca, trputca i slično – zaključuje doktor Deverny.
>>Čajeve iz Koprivnice piju u Kini, Južnoj Koreji, Japanu i Argentini
>>Ovako ćete se riješiti prehlade u samo 24 sata!