NOVITETI U Podravini započinje izuzetno zanimljiv pilot-projekt uzgoja krastavaca

Najveći problem - berači

vrt-najveci-txt.jpg
import
10.05.2006.
u 15:53

U dugoj tradiciji prerade krastavaca koprivnička Podravka prvi put započinje s pilot-projektom uzgoja tog povrća po novim tehnologijama i svjetskim mjerilima. Riječ je o proizvodnji na mrežama koja, doduše, nije nepoznata u Hrvatskoj, ali se tek sada pokušava organizirati uzgoj na čak hektar zemljišta.

Ovaj je pilot-projekt u neku ruku sastavni dio naših nastojanja da sebi osiguravamo sirovine što bliže tvornici, ovaj put za varaždinski Kalnik. Za razliku od uobičajene proizvodnje pokušavamo je provesti na većoj površini koja je mnogo zahtjevnija, a time i mnogo rizičnija ističu u Podravki u kojoj su u taj posao zajedno krenuli s Poljoprivrednom zadrugom Imbriovec.

Iako su Imbriovčani već na popisu opskrbljivača Podravke različitim vrstama povrća, ovaj pilot-projekt velik je izazov i za njih same. Riječ je, naime, o stalnoj berbi krastavaca koja traje i po mjesec dana, a za to se vrijeme svakodnevno skidaju s mreža plodovi iste veličine, za što je potrebno gotovo tridesetak radnika. Svako zakašnjenje ili pak prekid berbe, tvrde stručnjaci, može donijeti neželjene posljedice.

Ponajprije što tvornici trebaju svježi i plodovi manje veličine, a i svaki kraći prekid berbe zapostavlja reprodukciju. Naime, biljke tad pojačano hrane preostale plodove, čime izostaje stvaranje novih, objašnjavaju u Podravki.

U Poljoprivrednoj zadruzi Imbriovec svjesni su svih tih problema te već sada pokušavaju osigurati berače. Jedno je od rješenja, kažu, uključivanje u taj posao cijelih obitelji koje bi ?zakupile? određenu površinu, a pokušavaju do njih i preko zavoda za zapošljavanje. U jednom i u drugom slučaju berači bi bili plaćeni po količini ubranih plodova, s dijelom tržišne cijene krastavaca.

Ništa ne možemo prepustiti slučaju, jer samo dan kašnjenja ili prekida berbe može zaustaviti cijelu proizvodnju kažu u Imbrivcu u kojem upravo započinju gradnju hladnjače što je također sastavni dio pilot-projekta. U nju će nakon berbe i kalibriranja odlagati krastavce te ih za dan do dva otpremati još svježe na preradu u Podravkinu tvornicu Kalnik. Zadrugari su nabavili i traktor te prskalicu za zaštitu usjeva, a slijedi nabava polagača folije, stupova, mreža i sustava natapanja. Ulaganja, dodaju, nisu mala i teško da bi krenuli u cijeli projekt da nije zahvaljujući Podravki, koja je inače nositelj proizvodne tehnologije, stigla pomoć od zaklade američke vlade USAID-a koja ulaže u povećanje konkurentnosti poljoprivredne proizvodnje u Hrvatskoj.

Ovaj put osigurat će pola utrošena novca u ostvarenje pilot-projekta. Dobiveni rezultati, ističu pak u Podravki, poslužit će im za model uzgoja krastavaca, a i nekog drugog povrća na većim površinama od čega su, upravo zbog berbi, do sada odustajali.

Želite prijaviti greške?