KNJIGE Najnovija knjiga o omiljenoj drevnoj voćnoj vrsti nikako nije samo još jedna u nizu

'Naša velečasna maslina' narodnim i pjesničkim rimama

vrt-maslina-txt.jpg
import
31.05.2006.
u 15:15

Mladen Vuković je za Hrvatsko kulturno društvo Napredak u Splitu priredio knjigu “Naša velečasna maslina”. Dok drugi trendovski objavljuju popis proizvođača kvalitetna maslinova ulja, vodiče po mjestima gdje se može kušati i kupiti dobro maslinovo ulje, recepte za jela i slastice od maslina i maslinova ulja, priređivač na 350 stranica donosi prvu antologiju hrvatskoga pjesništva o maslini s izrekama i zagonetkama o drvu i plodu.

Uvodno opisuje omiljenoi slikovito stablo, otkriva odakle maslini ime, predstavlja antičke mitove Mediterana, pa Bibliju, simbole, sv. Špiridijuna kao zaštitnika amslinara, pučke običaje, proizvodnju ulja i uporabu masline, najstarija stabla u nas te spomenike u lirici, prije negoli je u šlageru završila neobrana. Od narodne (“Kuku,/ masline se pupu/ parićajte kljuku/dokle se opupu!”) do Sanje Knežević, rođene 1981. (“Na bijelom otoku sakrivena u masliniku/ promatram jedra što promiču pučinom – / zaobilaze zaboravljeni bijeli otok...”), a između toga oko 180 pjesnika od Ujevića do Dedića s dubokim nadahnućem izrečenim u različitim stilovima.

Ponajčešće sjetno, kako Ante Armanini pjeva: “Masline! Smokve! – pune još praznu posudu mojeg srca.” Na kraju, posebice za nas koji nismo s područja u kojem maslina raste, vrlo je koristan i zanimljiv Čakavski rječnik maslinarstva, iz kojega, među ostalim, možete doznati da je, primjerice, “udubina u zemlji koju rastući i granajući se stvara korijenje maslinovog debla” coklina, a “površinski sloj maslinovog ulja u kamenici, najbolje kvalitete” cvit te da se “naknada za tiještenje maslina koja se plaćala uljem” naziva minela.

“Našu velečasnu maslinu” čitatelji Vrta mogu naručiti izravno na tel./faks 021 349 349 ili e-poštom khd-napredak@st.htnet.hr, a stoji 150 kn.

Želite prijaviti greške?