S DIMOM OTIŠLA I ZARADA

Nepušenje tjera u bankrot

19.05.2009.
u 20:45

Samo dva tjedna zakonske zabrane pušenja na javnim mjestima kafiće je stajalo 60 posto prometa. Konobara treba upola manje uz taj opseg posla, dvojbe nema. Dražen Biljan, vlasnik kafića “Egoist” i “Bamboo bar”, te Alan Garbajs, suvlasnik i voditelj bara “Moj bar”, svi u zagrebačkom City Centeru One, odgađaju otkaze, a novac za najam skupljaju u uvjetima kada im dnevna zarada trošak i ne sustiže.

Lančani gubici
Iako su restriktivnim zakonom pogođeni manje-više svi ugostitelji, oni u šoping-centrima nemaju manevarskog prostora jer nemaju terase, a neradna im je nedjelja već “pojela” dvadeset posto prometa. Iskusni ugostitelji zabrinuto vrte glavama na pitanje: dokad će izdržati prije no što zatvore lokale? A o njihovim lokalima ovisi 15 obitelji, i njihove i njihovih konobara.

– Nema nam spasa! Ovakvi zakoni govore da država nema nikakvu strategiju. Svojim sam konobarima, s kojima godinama radim, uvijek davao slobodan dan i plaćenu nedjelju, ali zakon mi je od Nove godine uzeo 20 posto prometa. Toliko i poreza manje plaćam. Apsurdno je da mi država dopušta da radim u svom kafiću na tržnici, a ne dopušta u šoping-centru!

Poanta nedjeljnog rada trebala je biti: stisni poslodavca, uđi u trgovinu i neka se ljudima njihovo plati. A ne ovo! Ne daš mi da radim i plaćam porez, a to je sve što hoću – ogorčen je D. Biljan nakon 22 godina ugostiteljskog rada, od kojih 12 kao vlasnik.

A. Garbajs dodaje da pati i distribucija pića jer narudžbe su smanjene, pa se prihodi smanjuju lančano.

– Trebao bi se naći modus po kojem bi se kafići opredijelili za pušenje ili ne. Svi mi znamo koliko je pušenje štetno, ali je i činjenica da smo pušačka nacija! Nije li paradoksalno da država prodaje cigarete s opakim natpisom: “Pušenje ubija”? To je kao da prodajete drogu! – rezigniran je Garbajs.

Na jesen opća pobuna
Kafići koji imaju terasu manje su glasni ovih dana, ali na jesen će, sa zatvaranjem terasa, krenuti novi val nezadovoljstva u ugostiteljstvu. Ceh ugostitelja koji okuplja oko 16.000 članova zajedno s Ministarstvom gospodarstva oformio je radnu skupinu koja se sastaje svakoga tjedna i koja će analizirati učinke zakona.

Međutim, ne treba biti velik matematičar da bi se zbrojili opustjeli kafići, a nekoliko ih je svoja vrata već zatvorilo – potvrdio nam je Zlatko Puntijar, predsjednik Ceha ugostitelja pri Hrvatskoj obrtničkoj komori. – Nastojimo se izboriti za zakonsku mogućnost da se mali kafići opredijele hoće li biti prostor za pušače ili za nepušače, a da se veći mogu prilagoditi u dijelu do 30 posto objekta.

Vjerujemo da ćemo, i zbog krize, naići na razumijevanje zakonodavca – misli Z. Puntijar. Napominje da kolege iz Hrvatske gospodarske komore ništa ne poduzimaju. Predsjednik Hrvatske udruge hotelijera i ugostitelja pri HGK Franco Palma, kaže pak da imaju malo članova ugostitelja, a da u restoranima i hotelima nikotinski dim ionako nije primjeren te da se nada fleksibilizaciji kad je riječ o kafićima.

Želite prijaviti greške?