SUKOB NA DRUGOM KRAJU SVIJETA

Procurili tajni dokumenti, Rusi obučavani za rat u dvjema zemljama: 'Imaju 160 ciljeva, a napadaju u jednom slučaju'

Police officers fire MLRS towards Russian troops in a front line in Zaporizhzhia region
Foto: Stringer/REUTERS
1/5
02.01.2025.
u 14:22

Dokumenti sadrže popis od 160 potencijalnih ciljeva, uključujući civilnu i vojnu infrastrukturu poput cesta, mostova, tvornica i vojnih objekata u Japanu i Južnoj Koreji, zemljama saveznicama NATO-a

Rusija je izradila ofenzivne planove usmjerene na civilne i vojne ciljeve u Japanu i Južnoj Koreji u slučaju rata s NATO-om, izvijestio je Financial Times 31. prosinca, pozivajući se na dokumente koje su im dostavili zapadni izvori. Planovi, koji su napravljeni između 2008. i 2014. godine za obuku vojnih časnika za potencijalni sukob na istočnom frontu Rusije, navodno se i dalje smatraju "relevantnima za rusku strategiju" i danas.

Dokumenti sadrže popis od 160 potencijalnih ciljeva, uključujući civilnu i vojnu infrastrukturu poput cesta, mostova, tvornica i vojnih objekata u Japanu i Južnoj Koreji, zemljama saveznicama NATO-a. Planovi detaljno opisuju kako bi napad na ove ciljeve mogao zaštititi istočni front Rusije u širem sukobu, ometajući "pregrupiranje trupa u područjima operativne svrhe."

Među vojnim ciljevima koje su identificirali u planovima nalaze se središnja i regionalna zapovjedništva japanskih i južnokorejskih oružanih snaga, radarske instalacije, zračne baze i pomorski objekti. Ciljevi civilne infrastrukture uključuju ceste, mostove i željezničke tunele. Ostali ključni ciljevi uključuju rafinerije goriva, industrijske objekte poput čeličana i kemijskih tvornica u Busanu, Južna Koreja, te 13 elektrana, uključujući nuklearni kompleks u Tokaiu, Japan.

Iako su planovi izrađeni između 2008. i 2014. godine, i Rusija i NATO sada otvoreno razmatraju mogućnost rata, naglašava The Kyiv Independent. Zamjenik ministra obrane Rusije Andrej Belousov, govoreći na sastanku Ministarstva obrane 16. prosinca, rekao je da Rusija treba pripremiti različite scenarije, uključujući "potencijalni sukob s NATO-om u narednom desetljeću."

Belousov je optužio NATO da se priprema za rat, spominjući akcije poput imenovanja predstavnika u Kijevu i podršku članstvu Ukrajine u NATO-u tijekom Summita Saveza na 75. godišnjicu u srpnju 2024. Na atlantskoj strani, ministri vanjskih poslova Europske unije iz NATO-a počeli su raspravljati o postepenom povećanju cilja obrambenih izdvajanja Saveza s dva na tri posto BDP-a do 2030. godine. Posebno je njemački ministar obrane Boris Pistorius zagovarao veći obrambeni proračun, rekavši: "Ako Putin napadne, moramo biti sposobni voditi rat."

FOTO Putin ima 14 jasnih meta: Kada bi doista posegnula za nuklearnim oružjem, Rusija bi prvo gađala ove lokacije

Police officers fire MLRS towards Russian troops in a front line in Zaporizhzhia region
1/26
Ključne riječi

Komentara 81

Avatar alteralterego001
alteralterego001
16:13 02.01.2025.

Uporni i naporni Putinovi kućni ljubimci se stalno trude pokazati Rusiju i Putina u dobrom svijetlu pa sad čak negiraju i nešto što bi svatko sa malo zdravog razuma zaključio da postoji. Po Putinovoj logici Rusija je velesila koja bi da dođe do sukoba sa NATO i SAD napadala, a ne se branila. Druga priča je što već mjesecima ne mogu vratiti Kursk, a još veća fantastika, koja čak ni nije znanstvena, da bi napadali Japan. Siguran sam da ima i plan invazije na Japan. Sudeći prema specijalnoj operaciji u Ukrajini ta bi invazija trajala jedno 50 do 100 godina. 🤣🤣🤣

WI
wice
15:29 02.01.2025.

Samo Rusi su radili projekciju prema tome kako su puno snažni i kako će ih svi dočekati klečeči pognute glave. Nisu računali na drugi kraj štapa.

Avatar Korto Malteze
Korto Malteze
14:49 02.01.2025.

Tako im dobro ide u Ukrajini, izgubili su cijelu mornaricu, i sada će udariti na jedan Japan i jednu Južnu Koreju, ha ha ha.

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije