ROBOCUP 2006. U sjeni “pravoga”, održano deseto Svjetsko nogometno prvenstvo za robote

Nijemci osvojili svjetsko prvenstvo: Na turniru se okupilo 2500 znanstvanika iz 36 zemalja

click1-txt.jpg
import
06.07.2006.
u 12:12

Svjetsko je nogometno prvenstvo završilo, a pobjednici su – kao i toliko puta dosad – domaćini: Nijemci. Prošlog je mjeseca u Bremenu održano deseto Svjetsko nogometno prvenstvo za – robote, paralelno s ljudskim natjecanjem. Dosad su se sva prvenstva održavala u Japanu, zemlji koja najviše ulaže u robotiku i u kojoj nije rijetkost da u domovima za umirovljenike roboti pomažu ljudima, a djeca uče prve plesne korake uz pomoć robota.

Na ovogodišnjem prvenstvu sudjelovao je rekordan broj sudionika: 2500 znanstvenika iz 36 zemalja došlo je instruirati i voditi metalne gurače lopti. Naših dakako nema, što zaista nikoga neće začuditi s obzirom na to koliko se u Hrvatskoj ulaže u znanost. No barem su nas poštedjeli ranog ispadanja.

Iz godine u godinu Svjetsko nogometno prvenstvo za robote privlači sve više pozornosti. No većinu ljudi najviše zanima kada će ta manifestacija – prestati postojati. Cilj je prvenstva zadan prilikom njegova osnivanja: do 2050. godine napraviti tim robota koji će moći pobijediti najbolju ljudsku reprezentaciju. Kako sada stvari stoje, većina prognoza govori da bi se to moglo dogoditi i znatno prije 2050. Bude li doista tako, vjerojatno je najzanimljivije pitanje što će se tada dogoditi s “pravim” Svjetskim prvenstvom: hoćemo li tada navijati za robotske timove jednako zdušno kao što sada navijamo za ljude od krvi i mesa? Ili ćemo se praviti da roboti ne postoje i nastaviti po starom?

Indikativno je da se nitko ne usuđuje suprotstaviti takvim prognozama. Do pred koje desetljeće mnogi su eminentni znanstvenici tvrdili da računala nikad (ili barem ne u bližoj budućnosti) neće moći pobijediti svjetskog šahovskog prvaka – no kao što svi znamo, to se ipak dogodilo, i to mnogo ranije nego što su predviđale i najsmionije prognoze. Šah se još uvijek igra, premda se teško oteti dojmu da više nije popularan kao nekada. Danas su šahovski velemajstori – druga liga. Na sreću svih onih koji su gledali filmove kao što su “Terminator”, “Robocop” ili “Matrix”, roboti još uvijek nisu u stanju predriblati niti sredovječna haklera s pivskim trbuščićem. RoboCup je zapravo više nalik na Olimpijadu nego na Svjetsko prvenstvo: natjecanja su podijeljena u nekoliko disciplina.

Nakon Nijemaca, koji su osvojili najviše zlatnih medalja – njih jedanaest – najuspješniji su Kinezi s devet i Japanci sa šest zlata, a iznenađujuće četvrto mjesto zauzeli su Iranci s čak pet najviših odličja. Japanci su prvaci u najprestižnijoj kategoriji, s humanoidnim robotima, dok su australski timovi odigrali međusobno finale u najzabavnijoj kategoriji: utakmici četveronožnih timova. Cijela ta manifestacija ipak ima humanitaran karakter. Naime, nogometna je igra idealna za podučavanje robotskih timova za snalaženje u slučaju elementarnih katastrofa, u kojima bi “nogometaši” spašavali ljude i imovinu iz ruševina.

Želite prijaviti greške?