Novi čovjek, stara priča! Tako bi se u četiri riječi mogao sažeti komentar nedavnog istupa Račanova nasljednika Zorana Milanovića o glasovanju dijaspore, s posebnim naglaskom na Hrvate iz Bosne i Hercegovine.
O toj bolnoj temi nekih hrvatskih stranaka, posebice s lijevog krila, u ovih 17 godina otkako postoji Hrvatska nema što nije izrečeno. Godinama su se neke stranke na čelu sa SDP-om upinjale kako bi Hrvatima iz BiH koji imaju hrvatsko državljanstvo uskratile glasovanje za Sabor i predsjednika Hrvatske. Svoj sud o toj temi nedavno je izrekao i Ustavni sud, kazavši kako je ustavno pravo svakog hrvatskog građanina, bez obzira na to gdje se on nalazio, da glasuje na hrvatskim izborima.
Utjecaj zastupnika iz dijaspore u Saboru nije tako velik kao nekad, kad ih je bilo više od deset. Danas se ta brojka izbornim zakonom svela na trećinu nekadašnje brojke, pa u Saboru sjede trojica zastupnika iz dijaspore. Do sada je dijaspora uglavnom bila HDZ-ova, a za ove izbore i druge stranke vjeruju da im u toj 11. izbornoj jedinici mogu pokvariti račune. Koliko su u pravu vidjet će se na jesen, kad budu izbori.
Međutim, u trenutku kada se i SDP sprema za svoju listu u dijaspori, njezin novi predsjednik, na opće čuđenje i pojedinih članova i najviših dužnosnika te stranke, bez potrebe otvorio je to pitanje. Svi kažu da je time umanjio izgled svoje stranke za uspjehom u 11. izbornoj jedinici.
Zbog čega je to učinio? Svjesno ili je nepripremljen upao u žrvanj novinara koji ga je upitao za stav o tome pitanju? Odgovor još nije ponudio, a iz njegove stranke polako stišavaju buru u javnosti koju je podigao izričitim stavom da Hrvatima iz BiH treba zabraniti glasovanje.
Analitičari iz njegova istupa iščitavaju razne poruke koje je time želio poslati javnosti. Jedni tvrde da je njegova izjava na tragu dosadašnje politike SDP-a prema Hrvatima u BiH, drugi da je ta izjava poruka biračima u Hrvatskoj koje ponovo pokušava mobilizirati starim štosevima o "izbornim prevarantima iz BiH", a treći tvrde da je to poruka onima u njegovoj stranci koji tvrde da mogu dobiti glasove u dijaspori. Pitanje glasovanja Hrvata, a i svih drugih iz BiH koji imaju hrvatsko državljanstvo, potezat će se bezbroj puta do izbora u Hrvatskoj, unatoč činjenici da je Ustavni sud u svojoj odluci bio toliko jasan da ne može biti jasniji.