U povodu

Perićeva fronta od Međugorja do EU

26.12.2007.
u 15:21

Božićne propovijedi hrvatskih biskupa bile su uobičajene, prigodne, s naglaskom na problemima današnjeg čovjeka. Vjernicima su odaslane poruke ljubavi i mira, nade i vjere, i to sa svih propovjedaonica, osim s one mostarske.

Tamošnji biskup Ratko Perić poslao je vjernicima poruku nade, da spas potraže u betlehemskoj štalici, ali od koga? Kako se može zaključiti iz njegovih riječi – od bezbožne Europske unije jer da su njezini korijeni bezbožnički, a usto taj isti EU ne dopušta da se u njegovu propalu Ustavu spominje ime Isusovo. I što na to reći, osim da biskup Perić nanovo izmišlja i iznosi neistine, i da vlastite vjernike dovodi u zabludu! Zna li mostarski biskup da su osnivači EU, nekadašnje Europske zajednice, bili uvjereni kršćani?

Po čemu bi to onda EU imao korijene u bezboštvu? I nije istina da je bilo riječi o imenu Isusovu u Ustavu EU, nego se jedino raspravljalo o spominjanju i kršćanskih korijena u preambuli toga na kraju odbačenog dokumenta. Zna li biskup Perić da su ovakvi njegovi stavovi u izravnoj suprotnosti sa stavovima Svete Stolice i poglavara Katoličke crkve, i sadašnjeg Benedikta XVI. i još više njegova prethodnika Ivana Pavla II.?

Nitko ne osporava da biskup Perić ima pravo na svoje mišljenje kao i svaki drugi čovjek, niti itko može tvrditi da je EU idealna organizacija. Ne treba smetnuti s uma ni frustracije Hrvata u BiH zbog stanja u toj zemlji i njihova položaja, ali za to su podjednako krivi i svjetska politika i domaći političari. Jedno je, međutim, imati privatno mišljenje, a drugo je nastupati s odgovorne pozicije katoličkog biskupa, i to još u sadašnjem problematičnom trenutku za susjednu državu. A usto tako politizirati Božić i upućivati ratoborne poruke na blagdan koji odiše spokojem.

Kardinal Josip Bozanić, primjerice, neprestano naglašava da EU nema alternative. I drugi naši biskupi mahom su na takvoj liniji, a razlika među njima poglavito može biti u nijansama i načinu kako da postanemo dio te zajednice naroda. EU nam poglavito treba zbog stabilnosti, sigurnosti, pravne jednakosti... Bosni i Hercegovini to treba još više. Koliko joj trebaju odgovorni političari, toliko joj trebaju i odgovorni crkveni ljudi koji imaju još velik utjecaj na vjernički puk.

Umjesto takvog politikantstva, biskup Perić bi puno više učinio kad bi, recimo, u vlastitoj biskupiji proveo davnašnje zaključke biskupskih konferencija o pastoralnoj skrbi mnoštva vjernika u Međugorju bez obzira na autentičnost tamošnjih ukazanja. I kad bi bio manje ratoboran, a više kršćanski otvoren i istinoljubiv.

Želite prijaviti greške?