– I lijevi i desni predsjednički kandidati shvaćaju da je nužno mijenjati hrvatski Ustav, dok Kolinda Grabar Kitarović na pozicijama HDZ-a ne nudi nikakav novi sadržaj, već polazi od toga da su u državi dvije glavne stranke i, kada se jedna ogadi narodu, na vlast će doći druga – kaže profesorica ustavnog prava na Pravnom fakultetu u Rijeci Sanja Barić analizirajući predizborne programe troje predsjedničkih kandidata. Ključni je dio programa aktualnog predsjednika Ive Josipovića izmjena Ustava, s čijim je sadržajem javnost već upoznata.
Ovlasti šefa države
Josipović bi uveo četiri do šest regija, preferencijalno glasanje, korekcije izbornog sustava koje bi dovele do veće demokratizacije stranaka, uredio bi referendum, bolje bi uredio poziciju Ustavnog suda, dok bi predsjedničke ovlasti bile jasnije, ali ne bi se bitno širile. Milan Kujundžić također se zalaže za izmjene Ustava, no uz nekoliko dodirnih točaka s Josipovićevom idejom, primjerice uvođenje četiri regije i preferencijalno glasanje, no njegov bi zahvat otišao bitno dalje. U odnosu na ovlasti šefa države, ključna promjena za koju se Kujundžić zalaže odnosi se na ovlast sazivanja sastanaka Vlade, samostalno raspisivanje referenduma, da bude nezaobilazni sukreator zakonskih prijedloga te da ima pravo zatražiti preispitivanje zakona kada je potrebno.
– Zagovaranje ovakvih predsjedničkih ovlasti znači da se želi uvesti polupredsjednički sustav s elementima predsjedničkog. To je usmjeravanje prema kultu ličnosti i traženje pravnog okvira za stvaranje kulta vođe, diktatora od kakvih se sve tranzicijske države žele odmaknuti. Svi bježe od kulta vođe, diktatora, jedne osobe koja će sve rješavati jer je to potpuno suprotno demokratskim načelima – kaže prof. Barić govoreći da bi izmjena Ustava koju nudi Kujundžić bila na tragu ovlasti kakve je u Francuskoj imao Charles de Gaulle. Dodaje da ovlasti na zakonodavnom planu kakve priželjkuje predsjednik Hrvatske zore nema ni američki predsjednik Barack Obama.
Antifašizam u Ustavu
Profesor političkih znanosti Anđelko Milardović analizirajući Kujundžićev program kaže da je više premijerski nego predsjednički.
– Riječ je o ekstenzivnom programu koji bi bio primjereniji parlamentarnim nego predsjedničkim izborima – smatra Milardović, koji Josipoviću i Kujundžiću zamjera što se u svojim programima dotiču stvari iz ingerencije predsjednika Vlade, a ne države.
– Jedino je Kolinda Grabar Kitarović fokusirana na predsjedničke ovlasti: unutarnju i vanjsku politiku, obranu, nacionalnu sigurnost. No, problem je što ona reagira baš na sve. Ponaša se poput nogometaša koji trči po cijelom terenu, gdje treba i ne treba – kaže Milardović, koji HDZ-ovoj kandidatkinji prigovara što ne govori o vanjskoj politici kojom se bavi cijeli radni vijek, čime, kaže, opstruira samu sebe.
O Kujundžićevu zalaganju da se iz preambule Ustava izbaci sve osim Domovinskog rata, oba naša sugovornika kažu da je ono neprihvatljivo. Milardović i Barić smatraju da izbacivanje antifašizma iz Ustava nije prihvatljivo jer bi takvo što značilo krivotvorenje hrvatske povijesti.
>> 'Zastrašujuće je da Kujundžić briše temelje države iz Ustava'
a) izbori se ne dobivaju ustavnim promjenama, pogotovo ne u ovakvoj gospodarskoj situaciji b) Predsjednik je imao cijeli mandat za ustavne promjene c) Kolinda jedija govori o onome što narod zanima: radna mjesta , gospodarstka situacija i teška socijalna situacijaja d) Kolinda će dobiti izbore jer ima sve što ostala dva kandidata nemaju: uspješnu međunarodnu karijeru, osječaj za običnog čovjeka (pogotovo žene kojima je u našem društvu teško pogotovo ako imaju djecu) te jednu razinu sofisticiranosti i hrabrosti da se suoči s pravim problemima