Ptice svuda oko nas toliko su uobičajena pojava da često zaboravimo kako smo s njima oduvijek blisko povezani. Od drevnih mitova i religijskih simbola do uobičajenog prizora ptica na žici, pernati letači jednostavno su tu. Divimo se njihovoj sposobnosti da s lakoćom polete unatoč sili teži, bacamo im mrvice, uživamo u njihovu melodičnom pjevu, ljutimo se kad nam zaposjednu dimnjak ili kradu plodove iz voćnjaka i vinograda, na koje se ovih dana obrušavaju jata čvoraka.
Ptice selice kao vjesnici promjena godišnjih doba, nezaobilazne ptice na gradskim krovovima i trgovima, mitska ptica Feniks kao simbol obnove, golubica kao simbol mira, mudra sova, slavuji u ljubavnim pjesmama, kultne filmske ptice...
Gotovo je bezbroj primjera neprestane prisutnosti ptica u ljudskoj kulturi, uključujući suvremena nastojanja da se očuvaju brojne ptičje vrste kojima prijeti izumiranje zbog čovjekova utjecaja na okoliš. Ptičja simbolika snažno se odražava u umjetničkom i arhitektonskom oblikovanju prostora u kojem živimo, pa tako i u uređenju interijera. Dizajneri se vole poigravati motivom ptice, osobito na zidovima koji ožive s kakvom veselom “ptičjom” tapetom ili naljepnicom.
Tako jednostavna, a tako efektna ideja zidna je vješalica Ptica na žici njujorškog dizajnera Harryja Allena, a “mračnjake” će oduševiti duhovita sova Uhu koju je osmislio Darius Petrulaitis.
Izvrsna je dekoracija i visokostilizirani luster u obliku ptičjega gnijezda, poput Slampove visilice LuÌ mladog dizajnera Adriana Rachelea.
Nije to istinski, potpuni ptičji motiv ako nema ptičje kakice na podu.