rak gušterače

Jugoslavenski rock princ: Majka mu je bila Hrvatica, mrzio je rat i umro je s 35 kilograma

Foto: Youtube screenshot
1/4
21.09.2019.
u 19:45

Milan Mladenović danas bi proslavio 61. rođendan.

- Moja prva i najveća želja bi bila da se probudim i da ustanovim da je 1990. godina i da kažem: Uh, al sam nešto ružno sanjao - tako je izjavio Milan Mladenović, antiratni aktivist, rocker rođen 21. rujna 1958. u Zagrebu i frontmen kultnog benda Ekatarina Velika.

Milan je bio sin Spase, oficira Jugoslavenske narodne armije rodom iz Kruševca, i Danice - domaćice iz Makarske. Kad je imao šest godina obitelj se preselila u Sarajevo, a u intervjuima se nerado prisjećao tih dana.

- Sarajevo je vjerojatno mračno utjecalo na mene. Bio sam strašno ratoboran, istinoljubiv, mali, ovolicki, i stalno sam se tukao sa starijima od sebe. Oni su me, naravno, mlatili i tako sam ja dolazio kući krvav, plačući, i to je trajalo tih šest, sedam godina koliko sam živio tamo...- izjavio je jednom prilikom Mladenović koji se 1970. s obitelji preselio u Beograd. Tamo je pohađao 11. beogradsku gimnaziju i osnovao je prvi bend Limunovo drvo.

Deset godina poslije udružio je snage s Dušanom Kojićem-Kojom i Ivanom Vdovićem-Vdom te Dragomirom Mihajlovićem i osnovao bend Šarlo akrobata koji se i dan danas smatra jednim od predstavnika novog vala na području Jugoslavije. Nakon albuma "Bistriji ili tuplji čovek biva kad..." grupa se raspala uslijed nesuglasica Milana i Dušana, a krajem 1981. godine Milan i Dragomir osnivaju sastav Katarina II.

Njima se uskoro pridružila Margita Stefanović Magi, Bojan Pečar i Ivan Vdović pa su od 1984. kao takav sastav izdali prvi album. Međutim, Dragomir je te godine upao u sukob sa zakonom i završio u zatvoru, a po izlasku je saznao da više nije član benda. S obzirom da je imao pravo na ime Katarina II, onemogućio je sastavu da ga dalje nose pa je tako sastav preimenovan u Ekatarina Velika.

Najpoznatije pjesme benda koje se i danas pjevaju su "Ti si sav moj bol", "Krug", "Srce" i ostale.

Bilo je puno značajnih trenutaka u karijeri Milana Mladenovića, poput onog kada je singl "Slušaj 'vamo!" s članovima Partibrejkersa i Električnog orgazma promovirao koncertom na kamionu koji je kružio Beogradom i kada je otkazao nastup u Banjoj Luci nakon što je u eksploziji srušena najstarija banjolučka džamija Ferhadija iz 1579. godine.

Nikada nije puno pričao o privatnom životu, a posljednje godine proveo je s Majom Maričić, koja je na osnovu njegove ideje završila spot za pjesmu "Crv" nakon njegove smrti 5. studenog 1994. godine. Maji je inače posvećena pjesma "Oči boje meda". U kolovozu 1994. godine nakon nastupa u Budvi, Milan je prevezen u bolnicu gdje je ustanovljeno da ima rak gušterače, a poslije tri mjeseca teške borbe s bolešću preminuo je sa svega 35 kilograma. Kasnije se pričalo da je imao sidu i bio ovisan o heroinu, ali je službeno umro od raka gušterače.

Ime Milana Mladenovića danas nose ulice u Beogradu, Zagrebu i Podgorici.

Komentara 42

DG
Dado-Glavurdic
23:48 21.09.2019.

Covek je u sred rata u prolece 1992. kad je EKV dobila nagradu za grupu godine na Festivalu u Beogradu održao pravi antiratni govor i spomenuo svoje prijatelje u Zagrebu Rijeci i Dubrovniku i zatražio prisutne minutu cutanja za sve poginule u besmislenom ratu, nakon čega je bio nekoliko dana pritvoren na policiji. U to vreme u Srbiji se niko nije usudio ni da zucne protiv rata. Covek je rođen u Zagrebu od majke Hrvatice i zasluženo ima svoju ulicu u Zagrebu. A sto se tiče muzickih zasluga vi mladji pogledajte i poslušajte na YouTube najbolji koncert ex yu rock scene svih vremena EKV LIVE 1989. u Novom Sadu

MA
Mateus097
20:44 21.09.2019.

U svakom porazu ja sam video deo slobode i kad je gotovo za mene znaj, tek tad je pocelo. Pocivao u miru

Avatar prahrvat
prahrvat
20:20 21.09.2019.

sjajan glazbenik.

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije