Omiljena televizijska voditeljica Karmela Vukov Colić na Laudatu je predstavlja recepte svete Hildegarde, ali ako ste kojim slučajem to propustili, sve njezine recepte možete pronaći u nedavno objavljenoj knjizi "Kuhinja sv. Hildegarde za svaki dan".
Osim što je ljubiteljica kuhanja, velik je zaljubljenica u putovanja pa je prije samo nekoliko tjedana pratitelje na svom Instagram profilu oduševljavala objavama fotografija s onog posljednjeg. Ove je godine odlučila posjetiti Bogotu u Kolumbiji, a u Hrvatsku se vratila puna dojmova.
- Putovanja su jedinstvena zadovoljstva koja vam samo kretanje može donijeti, širine u pogledima, stavovima, razmišljanjima koje nigdje drugdje ne možete steći, iskustvo koje vam nitko ne može uzeti... Ljudi, mjesta i priče koje susretnemo na putu ostavljaju jak trag u nama i mijenjaju nas nabolje - pojašnjava te otkriva kako je posjet Kolumbiji bila spontana odluka, a ustvari izbor sina Noe, za koji se ispostavilo da je bio odličan, a i sama čvrsto vjeruje u onu staru mudrost koja kaže: "Jednom godišnje idi gdje nikada nisi bio."
Otkriva i što ju je posebno oduševilo u Kolumbiji i po čemu će ovo putovanje sigurno pamtiti.
- Svi imamo predrasude o Kolumbiji. Ne tako davna povijest, puna kriminala, oružja, otmica, nesigurnih ulica i bijesnih ljudi, zaista je povijest. Činjenica je da je Kolumbija jedna od najljepših zemalja koje sam vidjela, činjenica je da su imali snage i volje najopasnije dijelove zemlje prometnuti u najinovativnije i najkreativnije, činjenica je da vam se vesele na svakom koraku zahvalni jer samim posjetom mijenjate te duboko ukorijenjene predrasude. Nama je sve bilo prekrasno, svaki grad na svoj način. Bogota, 10-milijunski grad koji vam leži na dlanu kad ga gledate s Monserrata, velebna podzemna katedrala u rudniku soli u Zapaquiri, Medellin sa svojim sistemom žičara i pokretnih stepenica uključenih u javni prijevoz kojima možete stići do najudaljenijih kvartova, nekad zloglasna Komuna 13 koja vas danas dočekuje toplim pecivom, uličnim plesačima i grafitima i koloritnim umjetninama na svakom koraku, Guatape, selo kao iz bajke, La Piedra, visoka stijena koja će vaš uspon nagraditi najljepšim pogledom na svijetu, karipskim veseljem nakrcana Santa Marta, tirkiz mora na otocima ispred Cartagene... toliko divote u jednom putovanju!!! - nabraja i kaže kako su se osjećali apsolutno sigurno i da niti u jednom trenutku nisu osjetili bilo kakvu ugrozu.
- Bogota je 10-milijunski grad smješten na visoravni širokoj stotinjak kilometara, okružen planinama. 1538. osnivaju ga španjolski osvajači na ruševinama starog grada Muequeta. Stari je centar živopisan - šarene fasade, grafiti, kuće iz kolonijalnog doba… Ovdje je osnovano najstarije kolumbijsko sveučilište. Promet u gradu je ogroman pa imaju "par-nepar" dane, a nedjeljom se najveće avenije zatvaraju za promet i daju rekreativcima. U gradu ima mnogo favela, sirotinjskih kvartova, koje ovdje zovu invasions. Društvo je, prema platežnoj moći, podijeljeno u šest razreda. Tako će, primjerice, pripadnici 4.,5. i 6. razreda struju plaćati i po 10 puta većoj cijeni od onih u najsiromašnijim razredima - priča Karmela.
- Petkom, subotom i nedjeljom ulice su pune ljudi, druži se, pleše, zabavlja… Na glavnom gradskom trgu postavljen je spomenik Bolivaru u zahvalu za izborenu neovisnost, točno ispred Palače pravde koju su 1985. napali pripadnici M-19 i uništili dokaze protiv Escobara. Stradalo je više od 100 ljudi. Bogota je grad parkova, dugačkih javnih autobusa (koji prevoze gotovo 300 putnika), tradicionalnih restorana s mesnim specijalitetima, ali i internacionalnih, grad velikih prozora i simpatičnih ljudi - dodala je voditeljica.
- U Kolumbiji, baš kao i u New Yorku, Parizu, Rimu ili Zagrebu, treba se ravnati zdravim razumom. Nećete u mrkloj noći šetati sirotinjskim kvartovima, nećete ostaviti mobitel na stolu i otići na wc, nećete mahati snopom novčanica po ulici... Mi smo se kretali najnormalnije, odlazili na večere u restorane, vozili se Uberom i taksijem ili javnim prijevozom, razgovarali s domaćim stanovništvom i sve to bez i jednog incidenta.
Upozorava kako vam se može dogoditi da ostanete "bez zraka" jer se Bogota nalazi na 2600 m nadmorske visine, što je poprilično visoko. Kada šetate gradom ponekad se uspušete kao da ste trčali maraton, ili se najednom pojave glavobolja ili mučnina. Događaju se takve stvari, ali navodi i da traju kratko.
Za hranu kaže da je "za prste polizat".
- Uživala sam i u njoj, naravno! Doduše, u onom kontinentalnom dijelu, u Bogoti i Medellinu, Noa je uživao malo više od mene. Tamo se, naime, jede crveno meso (izvrsno im je, baš kao i u Argentini i Čileu), grah, teška hrana... Ja sam više od drugih namirnica, ali sam i tamo uživala primjerice u tradicionalnoj gustoj juhi, zapravo varivu od 3 vrste krumpira, piletine i kukuruza. Kad smo se domogli karipskog dijela, bila sam na svom: plodovi mora na milijun načina, svježe voće i povrće, divno. Tradicionalno im je piće chicha, alkoholni napitak od fermentiranog kukuruza kojem dodaju razno voće. Od deserata su mi dragi obleas, okrugle oblatne napunjene kremom od karamela, mlijeka ili pekmezom, koje za par novčića kupite na ulici - prisjeća se.
Svima bi preporučila da posjete Kolumbiju ako im se ukaže prilika, a važan je savjet da se potrudite, ako već idete na tako dalek put, da vidite što više u danom vremenu. Njena je preporuka - organizirano putovanje.
- Ima nekoliko agencija koje će vam ponuditi baš dobre itinerare i baš dobre lokalne vodiče koji će s vama podijeliti najvažnije priče i najbolja svjedočanstva - savjetuje.
Otkriva na kraju da u planu ima veliko prekooceansko putovanje koje će ipak pričekati do ljeta i godišnjih odmora, a mala putovanja je već isplanirala.
- Naravno, tu je i moj posao turističkog vodiča: nekoliko puta godišnje s grupama sam u Italiji, Portugalu, Španjolskoj ili izvan Europe i to me isto jako veseli - kaže naša sugovornica.
Nakon povratka s puta javnost je saznala još jednu informaciju.
Naime, Karmela Vukov-Colić izabrana je za novu direktoricu Turističke zajednice Grada Dugog Sela, objavljeno je na info portalu Dugog Sela. Kako stoji na portalu grada, Vukov-Colić izabrana je na sjednici održanoj 3. ožujka 2022., a izabrana je na mandatno razdoblje od 4 godine. Direktor/ica zastupa Turističku zajednicu Grada Dugog Sela samostalno i pojedinačno, organizira i rukovodi radom i poslovanjem turističke zajednice, provodi odluke turističkog vijeća i u granicama utvrđenih ovlasti odgovoran je za poslovanje turističke zajednice i zakonitost rada turističke zajednice, dodaje se.
Karmela je inače strastvena putoholičarka te tečno govori nekoliko stranih jezika.
VIDEO Petar Grašo u Areni Zagreb publici obznanio da je dobitnik Večernjakove ruže