ZagrebDox

Ne zabavljamo ljude, ali i ne vrtimo konfekciju

puhovski
(arhivska fotgrafija)
24.02.2010.
u 14:50

– Iskreno rečeno, očekivali smo interes, ali ne i da toliko, praktično eksponencijalno, raste iz godine u godinu – kaže Nenad Puhovski, direktor festivala ZagrebDox, čije 6. izdanje počinje 28. veljače.

– Iskreno rečeno, očekivali smo interes, ali ne i da toliko, praktično eksponencijalno, raste iz godine u godinu – kaže Nenad Puhovski, direktor festivala ZagrebDox, čije šesto izdanje počinje 28. veljače.

Jedna je to od vodećih kulturnih manifestacija stvorena u zemlji u kojoj su dokumentarci vrlo često, ne baš neopravdano, bili sinonim za dosadu.

– U pet godina publika ZagrebDoxa narasla je sa šest na 23 tisuće. Usto, treba uzeti u obzir da mi, osim što prikazujemo kvalitetne i zanimljive filmove, praktično ničim ne “zabavljamo” publiku. Nema crvenog tepiha, nema DJ-eva ni koncerata, nema “after partyja”... filmovi, filmovi i samo filmovi.

Taj razvoj, međutim, pokazuje još nešto – publiku se sustavno podcjenjuje i nameće joj se, pogotovo na televizijama, loša konfekcijska produkcija, i to ne samo u dokumentarizmu. No, kada se toj istoj publici ponudi nešto doista drugačije i kvalitetno, ona to i te kako zna prepoznati. Naravno, i dokumentarac se promijenio... u svijetu, ali i kod nas. Kad je domaća produkcija u pitanju, možda (makar samo malo) i pod utjecajem ZagrebDoxa.

Čak 40 hrvatskih filmova

Mislite li da dokumentarci dobivaju na težini i značaju jer se igrani film, dominantni američki, odmaknuo od živih ljudi, stvarnih tema i emocija?

– Posve sigurno. U vrijeme kada simplificirani eskapizam mnogima postaje jedinim poželjnim odgovorom na probleme koji ih svakodnevno okružuju, kada film poput Avatara ruši sve rekorde gledanosti, u vrijeme kada filmski Aleksandar Makedonski i japanska gejša govore ne samo istim jezikom već i istim diskursom, kada svijet sapunica i „reality“ programa teži proizvesti „drugu stvarnost“... ljudi jednostavno sve više trebaju kontakt s realitetom. Dokumentarci, naročito autorski, kakve mi prikazujemo, svakako su jedan od boljih načina uspostavljanja odnosa prema svijetu u kome živimo.

Ako su dokumentarci u inozemstvu slika svijeta, mislite li da naši dokumentarci još uvijek ne oslikavaju glavninu problema u ovoj zemlji u mjeri u kojoj se njome bave mediji?

– Mislim da je to sve manji problem i da nam je dokumentarna produkcija sve bolja. Eto, ove godine sve zajedno (uključujući i retrospektive) prikazujemo više od 40 hrvatskih dokumentaraca. Ako pak napravimo kratku analizu recentne produkcije koju prikazujemo na ZagrebDoxu (uključujući i filmove koji su izvan konkurencije), vidjet ćemo da se filmovi bave doista najrazličitijim temama – pričama o Ani Magaš („Znak na Kajinu“ L. Šišmanović i T. Kopsa) i Ani Dragičević („Zašto“ Lj. Janković Lazarić,), sudbinom Tvornice duhana Zagreb („TDZ – za uspomenu i dugo sjećanje“, I. Bezinovića), azilantima u Hrvatskoj („Direkt: Čardak ni na nebu ni na zemlji“ M. Sikavice), problemom integracije Roma („Benjamin“ M. Vukšića), prikazom situacije u ženskom zatvoru („Tjeskoba“ D. Čučića), pa sve do intrigantnih glazbenih („Kad se pretvorim u Severinu“ D. Drinovca) ili putopisnih dokumentaraca („Odavde do Tralala“ B. Veličana).

Sud o onom što ne postoji

Film o Ani Magaš već je podigao nešto prašine. Jeste li ga uspjeli pogledati?

– Pogledao sam grubu montažu filma „Znak na Kajinu“ koji govori o sudbini Ane Magaš.

Mogu samo reći da sam konsterniran napisima u nekim novinama poput onih – nisam vidio, ali mi se ne sviđa! Drvlje i kamenje koje su neki novinari bacili na film koji nisu vidjeli, vrijednosni sudovi koje donose o nečemu što još ne postoji u javnosti još su jedan znak vrlo ozbiljne etičke krize našeg novinarstva.

Ključne riječi

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije