Ivica Krajač, kultni hrvatski skladatelj zabavne glazbe i šansone te liberist, preminuo je u 86. godini života, prenosi Glazba.hr. Iza njega je više od 7000 napisanih pjesama za sve najpoznatije domaće izvođače, nastupi s grupom 4M po cijeloj Europi, ali i uspješni mjuzikli poput rock-opere Gubec-beg koju je napisao s Karlom Metikošem. Posljednjih godina života neumorno je pisao i pripremao nekoliko mjuzikala o poznatim osobama, među kojima je i onaj o Draženu Petroviću.
Između ostalog, Krajač je bio i pjevač, tekstopisac, bavio se kazališnom režijom te pisanjem za filmove i televiziju. Nosi titulu predstavnika Zagrebačke škole šansone, a kvartet 4M, po kojem ga većina javnosti pamti, osnovao je davne 1957. godine sa školskim prijateljima.
GALERIJA: Brojne regionalne i hrvatske zvijezde u prepunoj Laubi prisjetile se bezvremenskih Massimovih hitova
Od osobnih priznanja ističe se Porin za životno djelo iz 1995. godine, dok je 1969. na Euroviziji u Madridu predstavljao je Jugoslaviju s pjesmom ''Pozdrav svijetu''. Njegove pjesme bile su dio uglednih domaćih festivala. Na Melodijama hrvatskog Jadrana u Splitu tako su se izvodile ''Nima Splita do Splita'', ''Nono, moj dobri nono'' i ''Sviraj mi, sviraj'', da navedemo nekoliko najpoznatijih. Na Opatijskom festivalu 1963. odnio je pobjedu s numerom ''Oprosti, volim te''.
Bio je član Hrvatskog društva skladatelja, Hrvatskog društva dramskih umjetnika te Zajednice hrvatskih umjetnika, s visokim statusom priznatog umjetnika.
U intervjuu za Večernji list govorio je o svojoj karijeri: – Pišem pjesme od 15. godine, a sad sam u 85. Nema kompozitora koji nije surađivao sa mnom, a ni pjevača koji nije pjevao moje pjesme. Recimo, za Josipu Lisac napisao sam puno pjesama jer sam bio najbolji prijatelj s njezinim Karlom. Zajedno smo napravili i “Dnevnik jedne ljubavi” i “Gubec-beg”. Ta je rock-opera izvedena više od 300 puta u Lisinskom, a gdje su turneje po cijeloj bivšoj zemlji, Mađarskoj, Italiji, Rusiji... Na našoj predstavi u Rimu bio je i veliki Fellini koji je tada u novinama napisao kritiku te kazao kako je jedna mala trupa iz Zagreba došla s predstavom i time održala lekciju cijeloj talijanskoj naciji kako se pišu rock-opere – prisjetio se svog opusa Krajač.
VEZANI ČLANCI:
Govorio je i o periodu u grupi 4M te o dogodovštinama s turneja: – Mi smo Beatlese gledali u Hamburgu kad su još bili nepoznati. Tada smo bili na turneji u Skandinaviji i jednom smo išli u Hamburg da ih pogledamo jer smo čuli za njih. Bili smo oduševljeni i snimali smo ih na kasetofon. Kada smo se mjesec dana nakon toga vratili u Zagreb, otišli smo na Radio Zagreb i pustili im snimke. Gledali su nas u čudu i rekli: “To vam je dobro?! Pa nije to glazba koja će osvojiti svijet!” Nije prošlo ni mjesec dana, a Beatlesi su postali svjetska atrakcija. Onda su nam povjerovali. No, kako smo osjećali da će to biti hit, otišli smo odmah u Jugoton i napravili prepjev dvije njihove pjesme. Mislim da smo to snimili čak i prije samih Beatlesa – otkrio je glazbenik.
Krajač je za Večernji podijelio i jednu anegdotu s nastupa na Euroviziji 1969. u Madridu: – Imam jednu dobru anegdotu o tom nastupu o kojoj se dosad nije pisalo, iako smo je spominjali. Naime, izveli smo kompoziciju “Pozdrav svijetu” koju smo izvodili na desetak jezika. Ta je pjesma bila tako atraktivna da smo dva mjeseca prije Eurosonga dobili poziv Španjolske televizije da budemo njezini gosti 20 dana. Pozvali su jedino nas i vodili su nas po cijeloj Španjolskoj. Gledali smo borbe s bikovima, flamenco nastupe i sve druge znamenitosti. Španjolci su bili uvjereni da ćemo pobijediti, no dogodio nam se peh. Dan prije početka festivala izvlačio s redoslijed pjevanja. Ne biste vjerovali, ali izvukli smo prvo mjesto. I znate što se dogodilo? Izašli smo i fantastično otpjevali, no kasnije smo shvatili da je publika mislila da se radilo o show programu i pozdravnoj pjesmi budući da smo ih pozdravljali na više jezika. Izmakla nam je pobjeda jer većina ljudi nije znala da smo u konkurenciji.
VIDEO: Preminuo je Ivica Krajač, proslavljeni hrvatski tekstopisac i dobitnik Porina
Rip