Prije nego što je postao pisac, Robert James Waller radio je kao profesor poslovne administracije na Sveučilištu Sjeverne Iowe. Predavao je dugi niz godina, a nakon toga je bio osnivač i dekan Visoke poslovne škole. Uz profesorske i administrativne dužnosti, bio je direktor sveučilišnog Međunarodnog poslovnog instituta. Doktorirao je poslovanje na Sveučilištu Indiana Bloomington 1968. i sve u svemu bio je izrazito ostvareni akademski građanin s mnogo interesa i hobija. Pjevao je, svirao gitaru i flautu po američkim noćnim klubovima, bavio se fotografijom te objavio tri knjige eseja.
A onda se dogodilo jedno putovanje - u okrug Madison u njegovoj rodnoj Iowi - koje mu je promijenilo život. O tome je ispričao: "Jednog kišnog ljetnog popodneva krenuo sam fotografirati natkrivene mostove, i dok sam na jednom od njih stajao, odjednom mi se složila priča u glavi. Na povratku kući detalji su se sami nizali, pa sam, došavši kući, sjeo za kompjutor i počeo pisati."
Pisao je 11 dana, bez nekakvih velikih pretenzija, ustvari kao intimni poklon članovima obitelji, no kad su oni pročitali priču, savjetovali su mu da pronađe izdavača.
Ono što se poslije događalo sve ih je iznenadilo. Knjiga "Mostovi okruga Madison" objavljena je, dakle, 1992. i prodana u 12 milijuna primjeraka. Na famoznoj listi bestsellera New York Timesa zadržala se tri godine. Nikome nije jasno kako se to dogodilo, i općenito kako se takve stvari događaju. Kako neko djelo postane bestseler, a da nije kao bestseler ni pisano ni zamišljeno, dok neko drugo, ništa manje zanimljivo i jednako dobro napisano, prođe neprimijećeno? Nakon što je knjiga postala hit te je prevedena na 40-ak jezika, Clint Eastwood 1995. snimio je istoimeni film, u kojemu je glavne uloge dao sebi i Meryl Streep. Za razliku od knjige, koja je pitka i jednostavna romantična priča i da nije rastanka na kraju, bila bi duboko u žanrovskom okviru ljubavnih romana, film je ostao izvan žanrovskih ladica, i upisan je u karijere oboje glumaca kao vrlo značajno djelo.
Filmska kompanija koju je osnovao Steven Spielberg kupila je prava na roman još krajem 1991. godine za samo 25.000 dolara. U tom trenutku roman još nije bio ni objavljen. Snimanje je trajalo 42 dana, završeno je 1994. godine, sve scene u gradu Medison snimljene su kronološki. Budžet je bio 22 milijuna dolara, a u američkim je kinima u prvom vikendu prikazivanja zaradio 10,5 milijuna dolara, dok je ukupna zarada bila oko 182 milijuna dolara.
Nakon filma Robert James Waller dnevno je dobivao po stotine obožavateljskih pisama, a na mostu Roseman, poprištu ljubavne priče iz romana, održano je oko 350 ceremonija vjenčanja.
Radnja romana smještena je u sparno ljeto 1965. kad se Robert Kincaid, slobodni fotograf, svojim kamionetom cestama Iowe u potrazi za osam natkrivenih mostova koje treba fotografirati za National Geographic. Ne mogavši pronaći posljednji, obrati se za pomoć ženi koju primijeti na trijemu jedne kuće. Bila je to Francesca Johnson. Za tog kratkog susreta oboje osjete snažnu privlačnost zbog koje bi zamalo bili spremni napustiti dosadašnji život i obaveze. Četiri dana koja provode zajedno su prekretnica u njenom životu, a ona svoja iskustva zapisuje u dnevnik koji pronalaze djeca nakon njene smrti. Dakle, romantična i ganutljiva priča o jednoj doživljenoj, ali suštinski neostvarenoj ljubavi, koja pritom još pripada nekom prethodnom vremenu. U životu su, uostalom, najromantičnije ljubavne priče naših roditelja ili baka, pogotovu ako za njih saznajemo nakon što njih više nema.
"U sve bešćutnijem svijetu svi mi živimo u vlastitim oklopima od zakraštenih osjećaja. Ne znamo gdje prestaje velika strast, a počinje zasićenost. Ali naša sklonost da se podsmjehujemo već samoj mogućnosti da takva strast postoji i da iskrene i duboke osjećaje ocijenimo kao plačljivu sentimentalnost otežava nam da uđemo u carstvo nježnosti koja je potrebna da bismo razumjeli priču o Franceski Johnson i Robertu Kincaidu. Za sebe znam da sam morao prevladati tu sklonost prije negoli sam mogao započeti samo pisanje.", zapisao je Robert James Waller.
Nakon deset godina od izlaska "Mostova" napisao je i svojevrsni epilog priče pod naslovom "Tisuću seoskih puteva", međutim, fenomen obične priče, ono što je proslavilo njegov prvi roman a piscu promijenilo život, nije bilo lako ponoviti. Knjiga je postigla solidan uspeh, ali zanemariv u odnosu na prvi dio. Čitatelji jednostavno nisu željeli nikakav nastavak, a najmanje srcedrapajući.
Pisac ni sam na kraju nije ponovio ljubavnu patnju svoga slavnog junaka. U doba najveće popularnosti prevario je suprugu Georgiju sa 24 godine mlađom upraviteljicom ranča Lindom Bow, udanom, majkom 10-godišnjeg sina. Razveo se i sve do smrti, 2017. godine, živio je s Lindom, četiri psa, dva konja i dvije mačke na ranču u mjestu Alpine u planinama zapadnog Texasa. Nikad nije želio priznati je li fotograf i svjetski putnik Robert Kincaide doista njegov alter ego kroz kojeg je ispričao vlastitu romantičnu priču.
VIDEO Mrle iz Leta 3: Volim kad su zabrane. Od zabrana nama uvijek lijepo rastu brkovi i još neke stvari