Unatoč tvrdnjama kako se projektom Županijskog centra za gospodarenje otpadom Marišćina poštuju EU direktive, Europska komisija je 30. travnja Udruzi Krizni Eko Stožer Marišćina uputila odgovor u kojemu potvrđuju da se bio-reaktorsko odlagalište, kakvo je planirano u ŽCGO Marišćina, ne smatra načinom smanjenja biorazgradivog otpada na odlagalištima.
Udruga se obratila Upravnom sudu i podigla upravnu tužbu protiv Ministarstva graditeljstva i prostornog uređenja kojom traže proglašavanje izdanih dozvola ništavnima zbog nemogućnosti stvarnog izvršenja rješenja kako je to opisano glavnom projektu ŽCGO Marišćina.
- Prema Knjizi 11 glavnog projekta ŽCGO Marišćina, izgradnja županijske ceste prije puštanja u rad cijelog postrojenja nezaobilazni je uvjet za dobivanje uporabne dozvole. Ta se cesta neće dovršiti još godinama, a u međuvremenu bi slučaj mogao dospjeti i do Međunarodnog suda pravde u Strasbourgu, jer mi od traženja pravde nećemo odustati - poručio je u Josip Katalinić, predsjednik Eko Stožera.
Poseban im je poticaj, kažu u Udruzi, nevjerojatna bahatost kojom se, nakon negativnih nalaza revizora projekta, desetogodišnjeg kašnjenja izgradnje postrojenja i pristupne ceste, kršenja EU direktiva i EU ugovora o sufinanciranju, nastavlja izgradnja ŽCGO Marišćina iako je jasno, ističu, da je riječ o tehnološki zastarjelom, promašenom, ekonomski neisplativom i ekološki neprihvatljivom projektu koji će Hrvatsku opljačkati za 87,9 milijuna eura.
>>Županijski oporbeni vijećnici: Marinšćina je neodrživ projekt