Prvih pet među 15 vodećih sorata loze u Hrvatskoj su graševina, malvazija istarska, plavac mali crni, merlot, i cabernet sauvignon, Podaci su to Agencije za plaćanja u poljoprivredi, ribarstvu i ruralnom razvoju, prema čijim podacima je i u Krapinsko – zagorskoj županiji najzastupljenija graševina. Zasađeno je ukupno 713.392 trsova graševine na 116,62 hektara vinograda.Na 87,05 hektara zasađena je štajerska belina odnosno 552.867 komada sorte te loze. Po površinama i broju trsova slijede rajnski rizling na 73,55 hektara s 543.006 trsova, pa silvanac zeleni, sauvignon i drugi. Na najmanjim površinama i s najmanjim brojem trsova rastu portugizac na 2,36 hektara i s 14.439 trsova te muškat bijeli na 2,29 hektara i 13.333 trsa.
Ukupne površine
Inače, u Krapinsko – zagorskoj županiji, prema podacima spomenute Agencije ukupno je vinogradima zasađena 754,65 hektara na kojima je čak 4.220.520 trsova. Iako je ova vinogradarska godina puno slabija, podsjetimo se dobre prošle, kada je u našoj županiji ubrano 1460,78 tona grožđa od kojeg je proizvedeno 8.547,26 hektolitara bijelog i 886,75 crnog, što je ukupno 9.434,01 hektolitara vina, navedeno je u Vinogradarskom registru.- U registar se upisuje svaka fizička ili pravna osoba koja koristi vinograd, proizvodi grožđe, proizvodi mošt i/ili vino ili obavlja djelatnost punjenja. Obveznici upisa u Vinogradarski registar su svi proizvođači koji posjeduju površinu zasađenu vinovom lozom od najmanje 0,1 hektar – stoji na službenim stranicama Agencije.
Kvalitetna vina
Željko Petrovečki jedan je od najvećih proizvođača grožđa i vina u Krapinsko – zagorskoj županiji, no u njegovom vinogradu, na oko gotovo deset hektara, točnije 58.000 čokota, nisu najzastupljenije sorte koje su to prema podacima Agencije.- Imam najviše crnog pinota, na oko četiri hektra oko 22.000 trsova, zatim na oko tri hektra oko 16.000 trsova pinota sivog i na hektru imam caberneta. Naravno da ima nešto graševine, ali to je najzastupljenija sorta kod nas, a ja sam odlučio proizvoditi kvalitetna, vrhunska predikatna vina od kasne do ledene berbe. Naravno, beremo i u uobičajeno vrijeme – kazao nam je vinar Željko Petrovečki.
oki,vino je vino.nasa su od boljih u svijetu,samo nije mi jasno ako netko voli vinogradarstvo i sve to.sto nitko ne proizvodi stolno grozdje.tu lezi novac.obidjite cijelu europu(obisao sam)nigdje nema kvalitet.sve su to neke bobice kao napuhane ,a kada jedes cisto vinsko grozdje puno vode bez slasti.trziste, i kvalitetnih i nekvalitetnih vina je veliko,ali kvalitetnog"jestivog"grozdja nema!