Jedinstven projekt

Povratak u prošlost i uživanje na lovnim stazama pračovjeka

'23.02.2010., Krapina - Uredjenje i zavrsne pripreme za otvorenje Muzeja krapinskog neandertalca.  Photo: Boris Scitar/PIXSELL'
'Boris Scitar/PIXSELL'
20.02.2013.
u 17:36

Dvije staze vode netaknutom prirodom, uz njih se nalaze špilje u koje su se prema legendama sklanjali neandertalci, kasnije i Vilina, te su se u njoj okupljale coprnice

U Općini Jesenje osmišljen je jedinstven turistički projekt. U suradnji sa Muzejem krapinskih neandertalaca i Ministarstvom turizma pokrenuta je inicijativa za revitaliziranje lovnih staza krapinskih neandertalaca. Otvoren je natječaj za izradu aplikacije za pametne telefone i tablet računala koja će zainteresirane posjetitelje Muzeja krapinskih neandertalaca voditi lovnim stazama koje se planiraju urediti na području općine Jesenje.

Vještine neandertalca

Sama ideja o lovnim stazama krapinskog neandertalca došla je od Ivana Maligeca načelnika Općine, koja je sa suradnicima u općini proširena. Uz pomoć mobilnog uređaja posjetiteljima će na stazama biti uprizoren način života, vještine i borba za opstanak neandertalaca. Aplikacija će biti bazirana na Android i IOS platformama, a moći će se besplatno preuzeti sa interneta. Ministarstvo turizma prepoznalo je ovaj jedinstven projekt te je Općina Jesenje dobila 100.000 kuna za izradu aplikacije koja će se nadograđivati a time će se i proširiti turistička ponuda na području općine pa i šire. Na Međunarodnom sajmu turizma CroTour na Zagrebačkom velesajmu općina Jesenje prezentirala je posjetiteljima ovaj projekt. Prema riječima načelnika Ivana Maligeca u planu su dvije staze.

- Jedna bi bila na području Donjeg Jesenja, od kamenoloma Tuf. Naime, upravo je od ovoga kamena krapinski neandertalac izrađivao oružje i oruđe, jer je ta vrsta lagana za obradu. Staza dalje vodi kroz šumu gdje ima špilja koje se služile za sklonište i prenoćište lovcima iz Krapine, jer neandertalci kad su odlazili u potragu za hranom nisu se vraćali sve dok nisu imali plijen za prehraniti obitelj. Na stazi će se mobitelom aktivirati kratki filmić koji će prikazati lov, te borbu sa životinjom u kojoj je ponekad lovac izgubio život te paljenje i održavanje vatre, a da se na određenim točkama nešto događa posjetiteljima će se to signalizirati na ekranu mobitela - rekao nam je načelnik Maligec.

Priče i legende

Druga staza bila bi zahtjevnija, oko osam kilometara i s još više sadržaja.

- Početak bi bio u centru Jesenja, a staza bi dalje vodila prema naselju Brdo, kojem sam naziv govori da je teren brdovit, a velika prednost je čista netaknuta priroda i blizina Strahinjčice. Tu se nalaze i špilja \'Vilina komorica\', u koju se prema legendi sklanjala sestra Čeha, Leha i Meha. Na stazi je i \'Črna mlaka\', poznata po okupljanju coprnica, a tu su i Jelenjske pećine. - Projekt je podijeljen u dvije faze. Trenutno radimo na prvoj, a sveukupno cijeli projekt vrijedi oko milijun kuna - zaključuje načelnik Ivan Maligec.

Čista priroda

Svu potrebnu stručnu pomoć i suradnju Općina ostvaruje s Muzejem krapinskih neandertalaca. Kako je rekla muzejska savjetnica i voditeljica Vlasta Krklec ovo će biti kao dodatna ponuda za posjetitelje nakon što se razgleda muzej. - Priča o životu i lovu neandertalca se nastavlja na otvorenom, u čistoj prirodi. Kamen iz kamenoloma u Jesenju nalazi se i u muzejskoj zbirci. Povezivanje daleke prošlosti i digitalnog doba uklopit će se u priču iz Krapine - rekla je Vlasta Krklec.

Komentara 1

M3
Miške 3
10:39 22.02.2013.

Bedaci. Samo si navlačite turiste u vaš do sada zaštičeni kraj. Pokrat će vam nalaze, tako da slijed. generacija neće imati ništa. Imate li razrađenu ekonomsku računicu ? Odnos prema okolini ? Nemate, naravno. Ako se taj Neadertalac slučajno spustisti na južni dio Strahinčice do Sv. Jakoba, mogla bi ga zadesiti ista sudbina kao Oetzia kojeg su našli zaleđenog u talij./austr. alpama.

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije