Siniša Varga novi je hrvatski ministar zdravlja, a Vedran Mornar novi ministar znanosti i obrazovanja. Imaju li rješenje za izazove s kojima smo suočeni? Velika većina hrvatskih građana o tom će pitanju razmišljati do večeras, a tek koju minutu prije 22 sata oči nacije – prvi put nakon dugo vremena – neće biti uprte u smjeru Banskih dvora.
Dakako, nisu svi stanovnici Hrvatske ljubitelji nogometa niti će svi sjediti pred malim ekranima i gledati prijenos prve utakmice Svjetskog prvenstva na kojoj će hrvatska reprezentacija odmjeriti snage s domaćinom Brazilom, no sasvim je sigurno da nijedan događaj koji će se idućih dana dogoditi na Trgu sv. Marka neće zasjeniti ono što će se večeras dogoditi u gradu Sv. Pavla, brazilskom São Paulu.
Okidač društvenih kretanja
Ta činjenica – da ništa što će tijekom idućih tjedana učiniti Milanović neće biti važnije od onoga što učine Modrić i Mandžukić – u duboko politiziranoj državi poput Hrvatske, neosporni je dokaz magične snage koju nogomet ima. Netko bi tu tvrdnju mogao okarakterizirati kao mitologiziranje suštinski trivijalnog događaja, no ako nogomet i jest trivijalna disciplina, osjećaji koje izaziva u ljudima sve su osim toga. Svjetska povijest puna je primjera kada su sportski događaji bili neposredni okidač važnih društvenih kretanja – nogometna utakmica bila je čak i neposredni povod četverodnevnom ratu Salvadora i Hondurasa 1969. godine.
U Hrvatskoj – državi opterećenoj defetizmom i bremenom tektonski dubokih ekonomskih, ali i moralnih procjepa, nesumnjivo je da će nastupi hrvatske nogometne reprezentacije na svjetskoj smotri služiti kao medij povećanja optimizma. Taj trend dobrog raspoloženja rezultirat će konkretnim ekonomskim koristima, no veća potrošnja piva, hrane i raznih drugih vrsta potrošačke robe, bolja prodaja televizora ili veći promet domaćih ugostitelja tek su najbanalniji rezultat klime u kojoj ćemo živjeti sljedećih tjedana. Pedantni statističari iz američke banke Goldman Sachs izračunali su kako zemlja pobjednik SP-a u prosjeku ostvaruje gospodarski rast od 2,7 posto, ali i da Hrvatska ima tek 0,1 posto šanse postati svjetski prvak.
Psihološki kapital
Danas kad vjerojatno nitko u Hrvatskoj ne vjeruje kako bismo mogli ostvariti takvu stopu rasta BDP-a, valja se zapitati koja je to sila koja će stotine tisuća ljudi diljem Hrvatske potaknuti da se ujedine vjerujući u još nevjerojatniju mogućnost da Hrvatska trijumfira na nogometnom prvenstvu. Taj psihološki kapital emocija danas je ključni, ali neiskorišteni resurs Hrvatske, a činjenica da na političkoj sceni nema nikoga tko ga je sposoban probuditi i upotrijebiti za pozitivne promjene društva prokletstvo je vremena u kojem živimo.
Svjetsko prvenstvo u nogometu stoga bi moglo biti važna pouka za sve u Hrvatskoj bez obzira voljeli nogomet ili ne. Trideset i dvije momčadi krenut će u borbu za titulu najbolje nogometne nacije na svijetu. Naslovom će se okititi samo jedna, no uspijemo li ponovno vratiti vjeru u sebe, svoje sposobnosti i mogućnosti, bez obzira na sportski rezultat, bit ćemo pobjednici.
>>Ostojiću kazna za neposluh, Jovanoviću za gafove
>>'Daju li Eduardu priliku da zaigra protiv Brazila, on će to i vratiti'
>>Hrvatska sletjela u Sao Paulo: Budite uz nas!
modrić i milanović baš i ne idu u istu rečenicu...