Šokantna ispadanja Španjolske, Italije i Engleske u prvom krugu Svjetskog prvenstva u Brazilu mnogi su protumačili podatkom da europskim momčadima baš i ne ide kada se maknu s kontinenta. No baš i nije tako, pogled u prošlost nudi neke drugačije podatke.
Podbacili i Azijci
U Brazilu je u drugi krug otišlo šest europskih zemalja, Nizozemska, Francuska, Njemačka, Belgija, Grčka i Švicarska, pet južnoameričkih (Brazil, Argentina, Čile, Kolumbija i Urugvaj), tri momčadi iz Srednje Amerike (SAD, Meksiko i Kostarika) te dvije afričke momčadi (Nigerija i Alžir). Azija i Oceanija ostale su bez svog predstavnika, što nije bio čest slučaj na posljednjim prvenstvima. Prije četiri godine dalje su otišli Južna Koreja i Japan, 2006. godine u drugom krugu bila je Australija, 2002. godine dalje su otišli domaćini Japana i Južna Koreja...
No vratimo se Europljanima koji sad kukaju da im ne odgovara južnoamerička klima, kako im ne valja ovo i ono... A zapravo nogometna karta svijeta, polako, ali sigurno se mijenja. Pa, i 2010. godine u Južnoj Africi u drugi krug otišlo je šest europskih momčadi, tada su se radovali Engleska, Njemačka, Nizozemska, Slovačka, Portugal i Španjolska. A Španjolska je na kraju i osvojila titulu svjetskog prvaka. Zato je sada i šok zbog ispadanja Španjolaca još veći. Ali jasno je da su u padu, naznačila je to furija i u nekim utakmicama kvalifikacija. Očito je da Španjolci više nisu gladni uspjeha kao nekada.
U Južnoj Africi u drugom krugu također je bilo pet južnoameričkih momčadi (Brazil, Argentina, Urugvaj, Čile i Paragvaj), dalje su otišli Meksiko i SAD, a čast Afrike spasila je Gana.
Danas svi igraju
Ta nogometna karta svijeta počela se mijenjati nakon SP-a u Njemačkoj, tada su Europljani imali deset momčadi u drugom krugu. I to je bilo u dotadašnjem prosjeku. Naime, gdje god se igralo, Europa je u drugom krugu najčešće imala deset momčadi (Meksiko '86., Italija '90., SAD '94., Francuska '98. i Njemačka '06.), devet momčadi u drugom krugu imala je u Japanu i Južnoj Koreji 2002. godine. Statistika kazuje da to nema veze s uvjetima igranja, već s promjenom kvalitete reprezentacija. Južna Amerika je varirala od dvije do pet momčadi, a ovo prvenstvo pamtit će Afrika koja je Alžirom i Nigerijom prvi put od 1990. godine dobila dvije momčadi u završnici. Dosad su se dalje uspijevali plasirati Nigerija i Gana po dva puta te Kamerun i Senegal. Odgovor o iznenađenjima na SP-u dali su brojni stručnjaci proteklih godina.
– Danas svi igraju nogomet i teško je bilo koga pobijediti – jedna od najčešćih izjava koje smo slušali posljednjih godina.
>>Perišić u idealnoj momčadi turnira i najbolji veznjak SP-a!
Potpuno nepromisljen i nepotreban komentar!