Filip Mihaljević nije imao previše vremena za slavlje nakon što je u Münchenu osvojio europsko zlato u bacanju kugle. Vrijeme slavlja trajalo je kratko, ali dovoljno da se tih nekoliko dana ne trenira i nastupi na mitingu Dijamantne lige u Lauseannei gdje je Mihaljević osvojio osmo mjesto i jedan bod.
– Rezultat čak i nije tako bio loš s obzirom na okolnosti. Doista nisam stigao trenirati jer sam malo slavio zlato, a trebao sam se i malo i odmoriti. Čak su hici tehnički bili dobri – rekao je Mihaljević.
Gledajući samo rezultate, ovo vam je najbolja sezona do sada?
– Šesto mjesto na Svjetskom prvenstvu gdje sam bio najbolje plasirani Europljanin i zlatna medalja na Europskom prvenstvu pothvati su kakve će biti teško nadmašiti u sljedećim sezonama. Naravno da sam prezadovoljan i do kraja sezone ostaje mi još finale Dijamantne lige Zürichu, te nastup u Zagrebu, pokraj fontana. Želio bih završiti sezonu dobrim plasmanom na ta dva natjecanja, a bilo bi savršeno kada bi pao osobni rekord...
Nije još vrijeme za 22 metra
Možda je vrijeme za prvi hitac jednog Hrvata više od 22 metra?
– To bi bilo idealno, ali realno je da taj hitac dođe sljedeće sezone – istaknuo je Mihaljević.
Zanimljivo je da su samo dva hrvatska kuglača prebacila 21 metar – Filip Mihaljević koji je s hicem 21,94 metra iz prošle godine hrvatski rekorder te Stipe Žunić koji je 2017. godine bacio kuglu 21,48 metara. Još su samo šestorica bacala kuglu više od 20 metara – Edis Elkasević (20,94), Zlatan Saračević (20,81), Nedžad Mulabegović (20,67), Marin Premeru (20,59), Dragan Perić (20,42) i Stevimir Ercegovac (20,28).
– Danas su hici iznad 20 metara rutina za velik broj kuglača, Amerikanci bacaju više od 23 metra kao od šale, a ja se eto mučim da “probijem” granicu od 22 metra – istaknuo je Filip.
Postalo je nekako uobičajeno da se bacanje kugle na mitinzima održi dan prije, i to na što neuobičajenijem mjestu. Tako se kugla u Bruxellesu bacala na središnjem trgu.
– Meni se sviđa da se kugla izdvoji jer smo tako u središtu pozornosti. Kada je bacanje kugle dio mitinga, onda se nekako “izgubimo”. Međutim nema boljeg mjesta od zagrebačkih fontana. One su postale svjetski brend među kuglačima i svi rado dolaze u Zagreb – naglasio je Mihaljević.
Zna se kamo ćete poslije mitinga?
– Na janjetinu naravno. Amerikanci jedva čekaju. Sad, na kojoj će lokaciji to biti, ne znam, ali znam da će biti večer za pamćenje – dodao je Mihaljević.
U Zagrebu svjetski medaljaši
Hoće li svi najbolji bacači doći u Zagreb, Ryana Crousera nije bilo u Bruxellesu?
– Koliko znam, dolaze prva trojica sa svjetskog prvenstva – Crouser, Kovacs i Awotunde, dolazi Novozelanđanin Walsh, vjerojatno Talijan Ponzi, Srbin Sinančević. Bit će to pravo malo svjetsko prvenstvo u Zagrebu – naglasio je Mihaljević, koji će prvi put nastupiti u Bruxellesu.
Dan prije mitinga, na posebnoj svečanosti, u Kuću slavnih ovog mitinga primljeni su Jackie Joyner-Kersee, Daniel Komen i Paul Terga. Inače, u Kuću slavnih mitinga u Bruxellesu do sada je ušlo 15 atletičara i atletičarki među kojima i naša Blanka Vlašić. Osim ovih četvero, u Kuću slavnih u Bruxellesu dosad su ušli Heike Drechsler, Mike Powell, Willie Banks, Gail Devers, Sebastian Coe, Steve Cram, Merlene Ottey, Hicham El Guerrouj, Kim Gevaert, Tia Hellebaut i Wilfried Meert.
>> Pogledajte: Uspjelo joj je nešto što nikome nije: Sandra Perković šesti je put prvakinja Europe