Španjolska je nastavila dominirati svjetskim nogometom, Zlatne lopte osvojili su ove godine u muškoj i ženskoj konkurenciji. Ceremonija dodjele nagrade Ballon d'Or ostala je u sjeni Viniciusova i Realova cirkusa nakon što se na tron prvi put u karijeri popeo Rodri iz Manchester Cityja. Najbolja nogometašica je Aitana Bonmati iz Barcelone. To joj je druga Zlatna lopta u karijeri.
Bonmati je prošle sezone osvojila sve moguće trofeje na klupskoj razini za Barcelonu, osiguravši domaće prvenstvo, Ligu prvaka, Superkup i Kup kralja. Postigla je 19 pogodaka u sva četiri natjecanja. Rodri je imao sjajnu sezonu za klub i reprezentaciju, izgubivši samo jednu utakmicu u kojoj je sudjelovao prošle sezone. On je prvi španjolski igrač koji je osvojio ovu nagradu od 1960. godine, nakon što je osigurao naslov na Europskom prvenstvu, odnosno, osvojio Premierligu, UEFA Superkup i Svjetsko klupsko prvenstvo.
Dakle, španjolski nogomet opet proživljava renesansu, implementirajući novi stil koji je nadmašio suparnike u svakom pogledu, podsjećajući na zlatnu eru 2008.-2012. Ova nova revolucija ne odnosi se samo na reprezentaciju. Dominacija je osjetna na klupskoj razini i na kraju onoj individualnoj. Real Madrid i Barcelona osvojili su naslove Lige prvaka u muškoj i ženskoj konkurenciji, učvrstivši tako španjolsku dominaciju na svim razinama. Upravo sada, Španjolska je na vrhuncu svjetskog nogometa, pokazujući spoj taktičke briljantnosti i tehničkog majstorstva s kojim se malo tko može mjeriti. Španjolska muška reprezentacija dodala je još jedan europski naslov, na Euru 2024. u Njemačkoj. Njihovi nedavni trijumfi tu nisu stali, budući da je njihov nastup na Olimpijskim igrama u Parizu pokazao da španjolski nogomet funkcionira na sasvim drugoj razini. Španjolska olimpijska momčad, predvođena Santijem Denijom, osvojila je svoje prvo olimpijsko zlato u povijesti pobijedivši Francusku 5:3.
Govorimo, dakle, o impresivnom nizu postignuća, možda zabrinjavajućem za suparničke selekcije s obzirom na uspjehe Španjolske. Pa kako je Španjolska postala tako dominantna sila? Zapravo, španjolska pobjeda na Euru 2024. bila je njihov prvi naslov na Euru od 2012. Kada španjolska momčad stigne do završne faze turnira, općenito dolazi na tron, tako kaže njihova izvanredna statistika. U posljednjih 27 muških finala u kojima su sudjelovale španjolske momčadi (nacionalne i klupske), svih 27 rezultiralo je pobjedama Španjolske!
Slični obrasci mogu se primijetiti sa španjolskom ženskom reprezentacijom, koja se ističe svojim nevjerojatnim poboljšanjima u posljednjem desetljeću. Španjolke su osvojile Svjetsko prvenstvo 2023. i Ligu nacija, dok je Barcelona (ženska) osvojila posljednja dva naslova Lige prvaka.
- Transformacija nije samo revolucionirala sport, već je i podigla poštovanje prema ženskom nogometu u Španjolskoj - kaže španjolska novinarka Maria Garrido.
Uspjeh i muške i ženske momčadi pratio je pomake i u nižim kategorijama španjolskog nogometa, s velikim pobjedama na europskim prvenstvima do 19 i do 17 godina. Španjolski nogometni DNK vrlo jasno je definiran, s mješavinom nekadašnje 'tiki-taka' i okomite igre. Jedinstveni stil igre koji zahtijeva visoku razinu tehničke vještine i prepoznatljivog održavanja posjeda. Visoki pritisak i brza rješenja u napadu, obilježja su španjolskog stila igre koji prisiljava protivnika u defenzivni blok. Ova metoda pritiska osmišljena je za neutraliziranje protivnika. Moto, "Ako nemaju loptu, ne mogu nam zabiti" nastao je od Luisa Aragonésa tijekom generacije 2008. i ostaje kamen temeljac španjolskog pristupa igri.
Čini se da je kontinuitet ključni faktor u dugoročnom uspjehu španjolskog nogometa. Luis de la Fuente, trener koji je vodio 'La Roju' do njihovog četvrtog europskog naslova, vodio je mnoge igrače u mladim selekcijama. Njegovo poznavanje igrača i snažna veza s momčadi jamče nesalomljiv spoj. Španjolski nogometni DNK obuhvaća momčadi rad i suradnju u sustavu koji je kompaktna cjelina, kao obitelj, vole kazati na Pirenejima. Na klupskoj razini je otprilike isto. Real Madrid osvojio je najviše europskih naslova u povijesti europskog nogometa. A ono što trenutačno u Barceloni stvara Hansi Flick zaista izgleda kao još jedan iskorak u nogometnoj strategiji.
Pojmom strategije na klupskoj razini mi u Hrvatskoj još se nismo ni počeli baviti. Mi se tek trebamo suočiti s pravim problemima kojih nismo ni svjesni. Španjolski desetogodišnji ciklus završava uspjesima i dominacijom na svim razinama, momčadskim i individualnim. A rezultati onoga što smo u Hrvatskoj radili zadnjih deset godina neće biti nimalo ugodni. Osjetit ćemo to vrlo brzo. Koncepte koji su Španjolskoj zadnjih desetak godina osigurali toliko uspjeha, možemo samo sanjati. Nažalost, nitko niti ne razmišlja o programima i procesima koje smo odavno trebali imati. Dok nam je glavna priča postavljanje travnjaka, najveće nogometne nacije pomiču granice koje će nam, bojim se, još dugo biti nedostižne...