Neki dan je boksački as Alen Babić izjavio je da mu je jedan ortoped spasio karijeru. A riječ je o specijalistu ortopedije i traumatologije iz zagrebačke Traumatološke bolnice Tadiji Petroviću koji mu je u siječnju prošle godine operirao rame.
- Subspecijalizirao sam se za rame i lakat u najvećoj švicarskoj sveučilišnoj bolnici Inselspital u Bernu te u najjačoj tamošnjoj privatnoj bolnici Sonnenhofspital.
U svijetu sportskih ozljeda, koliko ih otpada na rame i lakat?
- To su najčešće ozljede kod 'overhead' sportaša, onih koji puno koriste rame, kao što su košarkaši, rukometaši, odbojkaši, plivači, vaterpolisti, boksači, hrvači, tenisači, dizači utega...
Sve češći ugovor o tajnosti
Koji tip ozljeda ramena odnosno lakta je najčešći?
- Kod ramena se najčešće radi o ozljedi rotatorne manžete i nestabilnosti odnosno iskakanju ramena. Kod lakta su najčešći sindromi prenaprezanja, takozvani golferski i teniski lakat, te ozljeda hrskavice.
Osim što je operirao Babića, dr. Petrović operirao je i rame i hrvaču Nevenu Žugaju, no nisu to jedini sportaši koje je vraćao na teren.
- Dok sam bio Cibonin liječnik, a bio sam to i one godine kada je taj klub senzacionalno osvojio ABA ligu, liječio sam i Bojana Bogdanovića, Darija Šarića, Ivicu Zupca, potom odbojkašicu Samantu Fabris. Operirao sam lakat hrvaču Dominiku Etlingeru a liječio sam i jednog tenisača čije ime ne smijem reći jer smo potpisali ugovor o tajnosti.
Zašto neki sportaši insistiraju na ugovoru o tajnosti?
- Sportskim karijerama upravljaju menadžeri koji izgrađuju sportaša i cijeli biznis oko njega i na to se gleda kao na investiciju. Stoga se to počesto traži i od cijelog medicinskog osoblja institucije u kojoj se sportaš liječio. U najmanju ruku se traži da se čuvaju neki podaci, poput toga koliko će dugo trajati oporavak, da se ne iznose detalji operacije kako protivnik za to ne bi znao. Najbolji primjer je Ernesto Hoost, četverostruki osvajač K-1 turnira, koji je za borbu protiv Mirka Filipovića lukavo zavezao desnu, zdravu nogu, navevši Cro Copa da mu upravo tu nogu napada, kako bi sačuvao ozlijeđenu lijevu nogu.
Alen Babić se s takvim detaljima nije zamarao. Štoviše, on je svima razglasio da je operirao rame, ali se vratio u rekordnom roku. Umjesto nakon osam mjeseci stanke, on se borio nakon samo četiri mjeseca od operacije.
- Babić je fenomen, primjer iznimno motiviranog sportaša. Svaki sportaš nakon ortopedske operacije mora biti jako motiviran. Unatoč boli mora stalno raditi na pomicanju granica i vraćanju pokretljivosti zglobova i mišića, jer ako nije motiviran to ide sporije. A Babić je pun motiva da uspije, on boks smatra životnom misijom i tome je potpuno posvećen a naruku mu idu i biologija i genetika.
Babić nam je rekao da mu je danas u boljem stanju operirano rame nego ono zdravo.
- Operirao sam dosta profesionalnih obarača ruku kojima obično pukne tetiva bicepsa u laktu. S obzirom na to da oni imaju neke sprave s kojima mjere snagu u ramenu i laktu, rekli su mi da su, nakon operacije, dobili 15 posto više snage u toj tetivi no što su imali. I to je podatak koji sam iznio na jednom kongresu u Baselu.
Naš sugovornik je i dopredsjednik Zagrebačkog boksačkog saveza, ali i boksački rekreativac.
- Boks je moja strast jer je najbolja simulacija života. Boks je specifičan jer ste sami sa svojom spremnošću i karakterom. I u nekim životnim okolnostima ulazite u ring, i ako ne trenirate dovoljno, dobijete po nosu. Ako niste pošteni i vrijedni, život vas samelje baš kao i suparnik u ringu. Osim toga, i u ringu imate suca kao i u životu u kojem imate pravosuđe i zakonodavstvo. Kao kirurg, volim povući paralelu i s kirurgijom jer kada otvorite nečije tijelo, morate donositi odluke u stotinki sekunde. Kod operacija kompleksnih prijeloma znalo se dogoditi da je femoralna arterija ozlijeđena i da u sekundi bude sve puno krvi. Tada znate da imate u rukama nečiji život i samo minutu da ga spasite i morate jako brzo donositi odluke.
Otupjela dva skalpela
Nedavno je dr. Petrović otvorio privatnu 'Polikliniku T' posvećenu isključivo muskuloskeletnom sustavu. Tom prigodom je polikliniku pokazao boksačima Alenu Babiću, Marku Milunu i Hrvoju Sepu, a kada mu je netko od njih, gledajući dresove nogometnih asova, prigovorio da nema ni jedan boksački rekvizit, najbolji boksač među liječnicima otpovrnuo je:
- Babiću, molim te, donesi mi zub od svjetskog prvaka Rivasa s kojim ćeš se uskoro boriti za naslov pa ću ga uokviriti.
Našalio se još dr. Petrović na račun pacijenata boksača.
- Operirajući Babiću rame, otupjela su mi dva skalpela, a Milunu je iskakala patela no iako se nije držao postoperativnih uputa, to mu koljeno više nikad nije ispalo.
>> VIDEO: Prva reakcija slavnih Sinkovića nakon što im je pukao nevjerojatan niz dug 12 godina: Vratit ćemo se!