Izjava ministra znanosti, obrazovanja i sporta doc. dr. sc. Željka Jovanovića emitirana u emisiji „Hrvatska uživo“, 30. 5. 2012. godine:
''Pa dakle naš je prijedlog jasan. Svi olimpijci i paraolimpijci su predloženi da nakon 45. godine dobiju trajnu novčanu naknadu.''
Gluhi sportaši i dalje će dobivati nagradu u trenutku kada ostvare vrhunski rezultat no, obzirom na kriterije koje smo uveli za olimpijce i paraolimpijce, smatramo da oni ne spadaju u kategoriju vezanu za dobivanje trajnih naknada.
Zašto?
Upravo iz razloga koje sam naveo: dakle, kriterij masovnosti, kriterij vrijednosti rezultata, kriterij ukupno prisutnog sporta u svijetu.
Dakle, ti kriteriji bili su razlog na koji način smo predložili da olimpijci i paraolimpijci dobiju trajnu naknadu nakon 45 godine, a gluhi sportaši i dalje će dobivati jednokratne nagrade u trenutku osvajanja vrhunskog rezultata.''
Odgovor HŠSG:
Gospodine Ministre, u Prijedlogu nacrta Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o sportu, usprkos svim brojnim važećim zakonima i konvencijama, gluhi sportaši su nedvojbeno degradirani i diskriminirani. Njihovo ignoriranje u odnosu na druge sportaše obrazloženo je izvjesnim kriterijima od kojih nijedan nema argumentaciju.
Kada spominjete kriterij masovnosti i kriterij ukupne prisutnosti sporta u svijetu, nije jasno na osnovu kojih podataka se procijenilo da Olimpijske igre gluhih nemaju masovnost, odnosno prisutnost u svijetu sporta.
Hrvatska poštanska banka d.d. | žiro račun: 2390001-1100018512
Osnovni pokazatelji su broj sportaša sudionika na zadnje održanim Olimpijskim igrama, Paraolimpijskim igrama i Olimpijskim igrama gluhih gdje je evidentno da velikih razlika nema. Posebno kada se uzme postotak populacije gluhih sportaša u odnosu na ukupnu populaciju sportaša, i populaciju osoba s tjelesnim invaliditetom kojih je barem 4 puta više te uzmite u obzir ukupan broj sportova u kojima se nastupalo.
Nadalje, kriterij vrijednosti rezultata također je apsolutno nejasan i opravdano se postavlja pitanje na osnovu kojih parametara su rezultati gluhih sportaša manje vrijedni u odnosu na rezultate olimpijaca i paraolimpijaca. Njihovi se rezultati i ne mogu uspoređivati što je upravo i jedan od glavnih razloga zbog čega i postoje odvojeno Olimpijske, Paraolimpijske i Olimpijske igre gluhih.
Kako bi se, odnosno na osnovu kojih kriterija uopće mogao vrijednosno uspoređivati rezultat čujućeg sportaša, paraolimpijca i gluhog sportaša?
Još jednom napominjemo, Olimpijske igre gluhih su najstarije igre osoba s invaliditetom. Prve Olimpijske igre održane su 1896.g, zatim Olimpijske igre gluhih 1924.godine i Paraolimpijske igre 1960. godine. Olimpijske igre gluhih su svojom dugom tradicijom neosporive.
Na kraju, gluhi sportaši i njihove Olimpijske igre gluhih priznate su od svih institucija u cijelome svijetu, počevši od Međunarodnog olimpijskog odbora pa nadalje. Sport gluhih ima svoju međunarodnu masovnost i svoju izvrsnost i gluhi sportaši u Republici Hrvatskoj ne zaslužuju da ih se tretira kao „robu s greškom“ koju treba maknuti s police.
Jovanović: Nema trajnih naknada za gluhe Olimpijce
Iz Hrvatskog športskog savez gluhih reagirali su na izjave ministra Željka Jovanovića prema kojima će im biti uskraćene trajne naknade osim ako ne budu imali vrhunske rezultate. Prenosimo priopćenje u cjelosti
Komentara 1
Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.
Ministra bi se trebalo jednokratno maknuti s funkcije!