I dok većina klubova pokušava priskrbiti novac za financiranje seniorskih, profesionalnih ili poluprofesionalnih sastava, rukometaši čakovečkog MKA*IPC-a muku muče da se steknu uvjeti za rad rukometne škole. Zbog nerazumijevanja u gradskoj i županijskoj upravi u bezizlaznoj su situaciji.
Trošak 700.000 kuna
– Žalosno da se ne može naći rješenje za pomoć omladinskom pogonu, koji je po svemu, organizaciji, masovnosti, stručnjacima i rezultatima, jedinstven u cijeloj regiji – rekao je predsjednik kluba, Željko Kavran.
O čemu je točno riječ?
– Došli smo u situaciju da ne znamo gdje ćemo trenirati. Nemamo svoju rukometnu dvoranu, već se moramo zadovoljiti podstanarstvom. A ono se plaća. No kako nemamo novca za najamninu za dvoranu, počelo nam se prijetiti sudom, blokadom računa. Sve to vodi u obustavljanje omladinskog pogona, a to znači da bez treninga ostaje šest dobnih skupina i više od 150 djece – upozorava Kavran.
Zbog duga mali rukometaši više ne smiju igrati u dvorani Više učiteljske škole i Druge osnovne škole, a opomena pred tužbu stigla je i iz Graditeljske škole.
– Cijene korištenja dvorane su od 150 do 240 kuna, što govori da ne postoji nikakav red. Nas rukometna škola godišnje košta oko 700.000 kuna. U taj iznos uključeni su troškovi natjecanja, treneri, treninzi i oprema. Taj iznos klub više ne može podnositi. Ponavljam, ne tražimo novac za naše seniore, za njihove plaće i nagrade, već da se djeci omogući normalno bavljenje sportom – dodao je predsjednik čakovečkog prvoligaša.
Posavec obećao pomoć
Kavran je upozorio i na nerazmjerno financiranje pojedinih sportova u Čakovcu.
– Nogometni klub može se koristiti stadionom, svlačionicama, pomoćnim terenom i uredima, a sve to na trošak grada. Mi imamo na raspolaganju jednu prostoriju, i nju plaćamo tisuću kuna.
Na dopise prvi se očitovao međimurski dožupan Matija Posavec. – Sjest ćemo i porazgovarati. Mora se naći rješenje za financiranje rukometne škole. Njezino zatvaranje ne dolazi u obzir.
MKA*IPC uvjerljivo je najuspješniji međimurski sportski kolektiv.
Za razliku od Čakovca, Varaždin je financiranje omladinskih škola riješio dugoročnom strategijom razvoja sporta. Svakako je najveći dobitak za klubove potpuno besplatno treniranje u svim varaždinskim dvoranama. Za to Zajednica športskih udruga Varaždina godišnje iz svojeg proračuna odvaja 200.000 kuna, što znači da uporaba dvorane za jedan sat stoji oko 50 kuna.
Zajednica je na sebe preuzela i financiranje jednog trenera u klubovima koji su nosioci razvoja sporta u Varaždinu. Na Čakovcu je tek da pokaže dobru volju i za savjet o financiranju dječjeg sporta pita svoje južne susjede.