Smrt bivšeg golmana Dinama Ivana Turine, od zatajenja srca tijekom noći, atipična je i neobična kada su vrhunski sportaši u pitanju.
– Takve se stvari najčešće dogode na terenu ili neposredno nakon napornih utakmica – rekao je prof. Davor Miličić, kardiolog u KBC-u Zagreb.
Ekstremni napori
Iako su se pojavili napisi da je Turina prije 10-ak godina imao problema sa srcem, koji su kasnije sanirani, bez točne dijagnoze teško je, kaže kardiolog, reći što bi mogao biti uzrok nagle srčane smrti.
– Profesionalni sport zahtijeva ekstremne napore organizma, pa se ljudima koji imaju urođenih problema sa srcem takav intenzitet treninga ne preporučuje – naglasio je prof. Miličić.
Dodao je i da su upitne odluke klubova koji, iako sportaš potpisom na svoju srčanu dijagnozu klub rješava odgovornosti ako se što dogodi, pristaju na takve angažmane. Svaki profesionalni sport i na potpuno zdravom srcu uzrokuje fiziološke promjene.
– Često se javljaju zadebljanja ili proširenja lijeve klijetke na srcu sportaša – objasnio je liječnik.
Na takve se promjene organizam, do određene granice, prilagođava, no kontrole kod liječnika moraju biti česte.
– I prilagodbi organizma na ovakve fiziološke promjene na srcu dođe kraj, pa one prelaze u patologiju – objasnio je prof. Miličić.
Kada se, kaže, to dogodi, ne obrati li se pažnja, u sportaša može doći do poremećaja ritma srca koji može biti i koban.
– Najčešće je riječ o infarktu miokarda, no uzroka ima još – istaknuo je liječnik.
Skupi liječnici
Ipak, i sportaši koji obavljaju redovite sistematske preglede mogu doživjeti fatalne poremećaje rada srca. Postoje bolesti srca koje nisu jasno vidljive namah poput nasljednih promjena, promjena na srčanom mišiću, poremećaja u transportu elektrolita.
– Za otkrivanje takvih bolesti nužno je, osim samog pregleda, napraviti i dobru anamnezu bolesti, pa ako je primjerice u obitelji sportaša bilo srčanih smrti, napraviti detaljne pretrage – istaknuo je prof. Miličić.
Od iznenadne srčane smrti umire 9000 ljudi godišnje u Hrvatskoj i jedan je od najčešćih uzroka smrti uopće u svijetu. Stoga su, kaže prof. Miličić, u Italiji pokrenuli inicijativu da se svi sportaši, profesionalni ili rekreativni, podvrgnu jednostavnom pregledu. Taj je pregled uključivao obiteljsku anamnezu, klinički pregled i EKG.
– Broj smrti u sportaša ovakvim je pristupom smanjen za više od 50 posto – poručio je prof. Miličić.
Unatoč dobrim rezultatima, takvu praksu pregleda nisu prihvatili u SAD-u.
– Tamo su liječnici jednostavno preskupi – kaže.
>>Švedski navijači: Ivane, počivaj u miru
>>Butina u šoku: Turina je uvijek bio nasmijan, pozitivan, pun energije...