Treba li nam nogometna regionalna liga? Otkud odjednom ta ideja? Je li to liga od koje će koristi imati samo elita, odnosno po dva kluba iz svake zemlje?
Pitanja su to koja se javljaju nakon sastanka predstavnika sedam zemalja – Hrvatske, Srbije, Slovenije, Mađarske, BiH, Crne Gore i Makedonije, a na kojem se dogovaralo moguće pokretanje Regionalne lige za mlađe kategorije, konkretno, za kadete i mlađe pionire.
Po dva kluba iz svake zemlje
Nevjerojatno je da se o pokretanju takve lige razgovaralo a da se ništa prije toga nije pitalo većinu klubova Prve HNL.
– Što nam korisnog može donijeti regionalna liga? Ništa, možda pojedincima, ali hrvatskom nogometu u globalu apsolutno ništa osim štete – poručio je direktor zaprešićkog Intera Branko Laljak.
No, tako je to, regionalna liga bila bi liga za odabrane, a Inter, Cibalia, Split, Istra, Slaven Belupo od nje sigurno ne bi imali koristi.
Tko bi Hrvatsku predstavljao u regionalnoj ligi? Dinamo je sigurno jedan klub, a drugi bi vjerojatno bio Hajduk ili Rijeka. Iako, pitanje je želi li splitski klub igrati s klincima u takvoj ligi. Regionalnu ligu hrvatski kadeti i pioniri nisu igrali ni za vrijeme bivše države Jugoslavije, a sada se o tome razmišlja. Nelogično!
A pitanje je i kako bi ta djeca stigla u svoj ionako zgusnuti raspored ubaciti i odlaske u Beograd, Podgoricu, Budimpeštu... Ipak su to klinci koji idu u osnovnu ili srednju školu.
Hrvatski klubovi, iako većina njih ne radi u idealnim uvjetima, imaju sjajne rezultate u omladinskim kategorijama. Potvrđuje to i podatak da smo treći najveći izvoznik igrača u Europi. A ulaskom u regionalnu ligu riskiramo uništiti takve sjajne rezultate.
I zato se manji klubovi slažu, od regionalne lige koristi bi mogla imati samo ta dva kluba koja će u njoj sudjelovati.
Naravno, ovo pokretanje regionalne lige nije slučajno. Klinci bi bili samo probni balon, generalna proba da se regionalna liga s vremenom formira i za seniore.
Odjednom promijenili smjer
Ono što je znakovito jest da je zeleno svjetlo za pokretanje ovakvog natjecanja dala i Uefa, koja se donedavno borila protiv osnivanja regionalnih liga. No, odlaskom Michela Platinija puno se toga u Uefi promijenilo. Padom Francuza urušava se i njegov socijalni projekt Lige prvake. Ukratko, sirotinjo, što ste igrali, igrali ste. Već se radi na preustroju Lige prvaka, koja bi najkasnije za dvije godine postala elitistička. Naime, čak po četiri kluba iz Španjolske, Engleske, Njemačke i Italije imala bi direktan ulazak u skupine Lige prvaka, Francuska, Portugal i Rusija imali bi po dva sigurna mjesta u skupini, a ostalih četiri ili pet mjesta bit će rezervirano za nacije koje slijede po renkingu Uefe, gdje ovog trenutka jednu poziciju drže Ukrajina, Belgija, Nizozemska, Turska i Švicarska. Za preostalih pet mjesta borilo bi se čak 50 klubova, a jasno je kakve bi tu šanse imao Dinamo. Vrlo male... Ta elitistička Liga prvaka ustupak je velikanima koji prijete osnivanjem Superlige. A baš stvaranje te elitističke Lige prvaka za posljedicu ima to što je Uefa olabavila stav prema regionalnim ligama. Uefa je shvatila da bi regionalna liga mogla biti dobra utjeha zemljama čiji će klubovi po novom sistemu jako teško ulaziti u Ligu prvaka.
Ma nek se UEFA goni u jednu stvar. I EU sa svojim pravilima o tome da stranci iz EU-a ne smiju biti tretirani kao stranci. Trebalo bi vratiti neko pravilo da ne smije nigdje igrati više od 3 igrača koja nemaju pravo nastupa za reprezentaciju saveza kojemu klub pripada. Jedino se ne smije po pravilima EU-a ograničiti broj stranaca iz EU-a pod ugovorom. Pa nek Real ima 15 stranaca pod ugovorom, ali na terenu i na klupi ih ne bi smjelo biti više nego 3. Pa da vidimo kako bi bogataši prolazili u europskim kupovima.