Željku Pavličeviću (63) pošlo je za rukom što nije ni najtrofejnijem našem košarkaškom treneru Mirku Novoselu – dvaput je bio klupski prvak Europe. S Cibonom (1986.), koju mu je u nasljeđe ostavio upravo Novosel, te sa splitskim POP-om 84 (1991.) u kojem je uspješno zamijenio Božidara Maljkovića. Nakon toga je nekoliko sezona bio trener Panathinaikosa, za koji su igrali Vranković, Galis i Volkov, i koji je te 1993. bio spreman dovesti i Dražena Petrovića.
– Znam da je Dražen tada bio razočaran svojim NBA klubom New Jerseyem koji mu je nudio dva milijuna dolara bruto, dok mu je Pao nudio više od dva milijuna neto.
Osam godina u Japanu
Desetak godina kasnije, Pavličević se uputio u Japan, u kojem je proveo osam godina.
– Bio sam počašćen kada sam među 20 kandidata izabran za izbornika koji će voditi Japance na SP-u kojem su bili domaćini. Nakon toga sam radio u njihove obje profesionalne lige.
A upravo su one bile predmet velikih rasprava u Fibi, koja se na kraju odlučila i za suspenziju Japana.
- Par godina bili su upozoravani pa je Fiba poduzela mjere. NBL je liga klubova velikih kompanija, a JBL čine klubovi koje sponzoriraju manje firme, nešto slično europskom modelu. NBL je bio više oslonjen na Fibu, a JBL skloniji NBA ligi pa su takva bila i pravila, dopuštali su se koraci, igrači su mogli sami tražiti minutu odmora i slično. Drugi problem bila su školska i fakultetska natjecanja koja se poklapaju s Fibinim natjecanjima za mlađe pa se događalo da japanske reprezentacije dođu sa dva dana priprema. Zbog svega toga stvorit će se radna skupina od 10 ljudi koji bi trebali izvesti mekano spajanje tih dviju liga kroz neko doigravanje, sve prema ujedinjenju. Pavličević je bio japanski, ali nikad hrvatski izbornik. Kada je tome bio najbliži?
– Prije Olimpijskih igara u Barceloni, no tada je izabran Skansi. Mogao sam to postati i 1996., no izabrao sam mjesto sportskog direktora reprezentacija.
Jeste li sada zainteresirani?
– Jedan sam od rijetkih hrvatskih trenera s međunarodnom karijerom koji nije bio izbornik, a izabran sam među 20 najboljih trenera u Europi. Ružno bi bilo reći da sam nezainteresiran, no logika govori da je prvi kandidat Velimir Perasović koji je u punom trenerskom naletu i ima rezultate. Druga je stvar može li preuzeti taj posao s obzirom na svoju klupsku situaciju. Kako god bude, ta neizvjesnost oko izbornika čak je i dobra za popularizaciju košarke. Svaka neizvjesnost, bilo da je u pitanju utakmica ili izbor izbornika, budi dodatno zanimanje.
Stranac samo dugoročno
Kako iskusni trener gleda na strance u reprezentaciji?
– Nisam za to da svake godine imamo drugog stranca jer tako samo radimo uslugu igraču. Ako je to nešto dugoročnije, nađemo li nekoga tko će igrati par godina, bio bih za.
Dok čeka novi angažman, Pavličević će u Japanu održati seminar.
- Upravo sam otvorio internetsku stranicu svoje košarkaške akademije, a prvi, petodnevni, seminar održat ću u Japanu u ožujku. Kada sam vodio japansku reprezentaciju imao sam seminar za 900 trenera, a lani sam u četiri japanska grada imao više od 1000 polaznika.
U našem izboru, Pavličević je dao prednost Tomiću, pred Bogdanovićem, Šarićem, Ukićem i Simonom za kojeg je rekao da je od hakleraša postao match-winner.
>> Žao mi je što Šarić već ovo ljeto nije otišao u NBA jer bi igrao 30 minuta
ma kolinda kakav perasovic