Od 1997. tvrtka Deloitte prati poslovanje nogometnih klubova i objavljuje popis najbogatijih. Prvi put među prvom trojicom nema Manchester Uniteda.
Na ionako mizernu sezonu (sedmi u prvenstvu s 14 bodfova manje od vodećeg Arsenala, ispali u FA kupu), crveni su nadovezali ispadanje u polufinalu Liga kupa porazom od Sunderlanda nakon jedanaesteraca (četvorica unitedovaca promašila su s bijele točke!). Sve se to odražava na poslovanje kluba, pa je Manchester sada u ligi bogatih četvrti, iza Reala, Barcelone i Bayerna. Na peto je mjesto skočio Paris SG, čiji su prihodi porasli za rekordnih 81 posto, te je preskočio Manchester City, Chelsea i Arsenal.
Dionice Manchester Uniteda na njujorškoj burzi pale su, no Dan Jones iz Deloittea objašnjava:
- Iduće godine klub će imati ugovor sa Chevroletom, nove komercijalne prihode i one od TV prava, te će se sigurno vratiti među prva tri. No, ostane li bez Lige prvaka, to je izravan udarac težak 50 milijuna eura od TV prava i ulaznica. No, nema dvojbe da je klub i dalje privlačan ulagačima.
Devetu godinu za redom Real je prvi, s prihodom od 518,9 milijuna eura, a Barcelona je druga s 482,6 milijuna. Španjolski su klubovi u prednosti, pojašnjavaju u Deloitteu, jer sami ugovaraju TV prava, a ne čini to liga. Treći Bayern uprihodio je 431,2 milijuna eura, četvrti Man. Utd. 423,8, peti PSG 398,6, šesti Man. City 316,2, sedmi Chelsea 303,4, osmi Arsenal 284,3, a top 10 zatvaraju Juventus i Milan. Slijede Borussia Dortmund, Liverpool (ispao iz prvih 10 prvi put nakon 1999.)...
Tablica pokazuje kako su klubovi bogatih vlasnika brzo napredovali - Manchester City i PSG još 2009. godine bili su 20. i 21. Katar francuskom klubu daje 160 milijuna funta godišnje do 2016., a Man. City će od Etihada u više od deset godina dobiti više od 400 milijuna funti.
>>Hitan sastanak u Barceloni: Rosell odlazi iz kluba zbog "slučaja Neymar"!?