ŠKOTSKA Igrači ne smiju ni razmijeniti dresove

Mržnja Celtica i Rangersa traje od 1888. godine

11.05.2009.
u 08:56

U nogometnom svijetu mnogo je gradskih derbija koji izazivaju veliko zanimanje (Milan – Inter, Lazio – Roma, Fenerbahçe – Galatasaray, Panathinaikos – Olympiacos, Boca Juniors – River Plate).

Ipak, jedan je poseban, jedinstven – onaj između Celtica i Rangersa. Popularno nazvan Old Firm, gradski je derbi s najvećom tradicijom u svijetu. Prvi susret tih velikih škotskih suparnika odigrao se još davne 1888. godine, a s ovim subotnjim u kojem je Rangers slavio s 1:0 ukupno su ih odigrali čak 384.

Bog blagoslovio papu
Osim sportskog suparništva, posebnu dimenziju daje ono političko. Za Celtic navijaju katolici, većinom irskog podrijetla i skloni nezavisnosti Škotske, dok Rangerse podržavaju protestanti koji simpatiziraju savezništvo s Engleskom.

Ta su dva kluba uvjerljivo najuspješnija u Škotskoj, jer su osvojila 93 prvenstva od prvog, održanog 1890./91. Zadnji je škotski prvak izvan velike dvojke bio Aberdeen 1985. pod vodstvom Alexa Fergusona, a od 1995. Celtic i Rangers uvijek su završavali na prva dva mjesta, osim 2006. kada je drugi, iza Celtica, bio Hearts.

Već nekoliko godina, otkako su im klupski proračuni srezani zbog dramatičnog pada prihoda od televizijskih prava, Rangers i Celtic pokušavaju pronaći način da se priključe najbogatijoj ligi svijeta, engleskom Premiershipu.

Koliko se mrze potvrđuje i to što igrači Celtica i Rangersa nikada međusobno nisu razmijenili dresove. Kada bi to učinili, smatralo bi ih se izdajnicima. Vjerske provokacije također su sastavni dio svakog njihova dvoboja. Tako je Celticov napadač Scott McDonald na derbiju u prosincu ispod dresa nosio natpis “God bless the pope” (Bog blagoslovio papu) te ga pokazao proslavljajući pogodak svoje momčadi.

“Juda” iznevjerio 1989.
Iako se dugo smatralo nezamislivim da jedan igrač zaigra u oba kluba, to sveto pravilo prvi je prekršio Maurice Johnston. Bivši škotski reprezentativac od 1984. do 1987. igrao je za Celtic, a potom je nakon dvije godine provedene u Nantesu potpisao za Rangers.

Johnnston je otada na crnoj listi Celticovih navijača, koji su ga prozvali “Juda”. Kada je u humanitarnoj utakmici 23. ožujka 2005. jedno poluvrijeme igrao u dresu Rangersa, a jedno u dresu Celtica, dobio je nesnosne zvižduke navijača bijelo-zelenih.

Iako je do sredine šezdesetih prošloga stoljeća u Celticu vladao pravilo da član njihova kluba ne smije biti protestant, poslije se to promijenilo. Sada se za oba najuspješnija škotska kluba veže zanimljiv paradoks: najuspješniji Celticov trener Jock Stein bio je protestant, dok je svojevremeni kapetan Rangersa Lorenzo Amoruso katolik.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije