U predblagdanskim danima, prva od svih svečanosti na kojima se odaju priznanja sportašima tradicionalno je dodjela Državnih nagrada za sport "Franjo Bučar". Ove godine svečanost je upriličena u Hrvatskom saboru, a glavne nagrade (one za životno djelo) odnijeli su košarkaš Nikola Plećaš, vaterpolist Boško Lozica (koji zbog viroze nije nazočio) te popularni splitski radijski novinar Edo Pezzi.
A oni su primili svoja priznanja iz ruku premijera Andreja Plenkovića i ministrice turizma i sport Nikoline Brnjac koji su se pobrinuli da nagrada i nadalje bude i "opipljiva" u obliku 50.000 kuna. U tom smislu, za 20 tisuća kuna sretniji kući su otišli i dobitnici godišnjih državnih nagrada za sport a to su: zlatni europski vaterpolisti Marko Bijač i Ivan Krapić, stolnotenisačica Branka Batinić, umirovljeni treneri Nikola Pilić (tenis), Vatromir Srhoj (rukomet) i Želimir Feitl (karate), novinar Ivo Mikuličin, gimnastički trener Lucijan Krce, fotoreporterska legenda Radiša Mladenović, Veslački klub Iktus, voditeljica Službe za razvoj sporta u resornom ministarstvu Nataša Muždalo te, posmrtno, srebrna košarkaška olimpijka Žana Lelas u čije ime je nagradu preuzeo njezin suprug Vjekoslav Lokica.
A taj trenutak bio je i najdirljiviji jer nas je sportska i ljudska veličina kakva je bila Žana napustila u naponu životne zrelosti. Ne toliko blistavu, ali zasigurno zanimljivu karijeru imao je Karlovčanin Želimir Feitl, čovjek koji je u svom gradu osnovao prvi karataški klub, potom bio i trener reprezentacije da bi danas bio izbornik veteranske reprezentacije Hrvatske u posve oprečnom sportu – golfu.
S obzirom na to da su za sportske domete u 2022. nagrađeni jedino Bijač, Krapić i Krce, a za doprinos sportu Muždalo, dojma smo da se sve ostale priprema za nagradu za životno djelo koju ne možete dobiti ako niste dobili onu godišnju. A to je pravilo koje bi, trebalo promijeniti, da se nagrada za životno djelo može dobiti i bez godišnjeg priznanja kao preduvjeta. Uostalom, nešto o tome kazao nam je i laureat Nikola Plećaš, košarkaš kojeg su kasnih 60-ih i 70-ih godina fanovi zvali "Svetim Nikolom". Kada smo ga pitali je li zadovoljan i sretan, kazao je:
– Zadovoljan jesam, a sretan nisam. Nije dobro da mi moramo čekati pozne godine da bismo bili nagrađeni za nešto što smo već zaboravili da smo se time bavili i u tome bili uspješni.
Imali su sreće organizatori što za osobu koja će se obratiti u ime svih laureata nisu izabrali sportaša Plećaša, nego novinara Pezzija koji je govorio pomirljivijim tonovima. No i ovaj legendarni radijski reporter (ima više od 2500 prijenosa) nije zaboravio prigovoriti hrvatskom društvu:
– Boli me što su marginalizirani klupski sportski dužnosnici, ti ljudi su lokomotive sporta. A strašno mi smetaju i incidenti koji se događaju na i oko nogometnih utakmica. I zato ovih dana guštam vidjeti da su u Dohi svi složni oko podrške nogometnoj reprezentaciji.
Nakon dodjele, nazočnima su se obratili vladajući. Dopredsjednik Sabora Ante Sanader kazao je da se klanja svim uspjesima sportaša i poželio im da ih Bog dugo poživi. Ministrica Brnjac je pak za 2023. najavila rekordno ulaganje u sport od više od 500 milijuna kuna, a premijer Plenković je kazao ovo:
– Kad god bude trebalo pomoći sportu, mi ćemo to napraviti pa ćemo tako podupirati i organizatore međunarodnih sportskih natjecanja u Hrvatskoj.
Predsjednik Vlade doživljava sport sredstvom brendiranja:
– Nema tog publiciteta i globalne popularnosti za Hrvatsku veće od ovoga što naši nogometaši čine na SP u svijetu prepoznatljivim dresovima. Kad razgovaram s kolegama liderima, fascinantno je to što oni misle o nama, a doživljavaju nas kao sportskog giganta - ispričao je Plenković.
sta nije pilic dobio tu nagradu u beogradu