U krugu obitelji i visokih španjolskih uzvanika održana je komemoracija. Samaranchov veliki prijatelj Antun Vrdoljak kaže:
Najteže zbog Dražena
– Postoji u svijetu dobar običaj da se prijatelja ne uznemirava. Normalno je da je pogreb u uskom krugu, pa gdje bi oni s nama da smo svi došli. Bit će velika komemoracija u Lausanni, u muzeju koji je Juan Antonio podigao i kojim se posebno ponosio, ali i na Igrama mladih u Singapuru.
Najugledniji Hrvat u Međunarodnom olimpijskom odboru ići će na komemoraciju u Lausannu, a jučer se čuo sa Samaranchovim sinom Juanom Antoniom.
– Doživljavam ga kao svog sina, eto koliko mi je drag. Rekao mi je: "Ne možemo vas sve uznemiravati i dovoditi na pogreb. Vidjet ćemo se na komemoraciji."
Vrdoljaka su pogodile neke riječi o Samaranchu.
– Nekakav je Nijemac napisao knjigu koja je demantirana od korica do korica. I netočno je da je ikoga natjerao da glasuje za Atlantu. Dapače, zbog ZOI u Salt Lake Cityju proveo je strogu istragu i izbacio bez milosti 16 od 80 članova odbora!
Kaže da će mu u najljepšem sjećanju ostati trenuci u Lausanni 1991. kad je primio Hrvatsku u olimpijsku obitelj, a najteži zajednički trenutak bio im je nakon smrti Dražena Petrovića.
Svirana olimpijska himna
– Čuli smo se, Dražena je obožavao. Samo je ponavljao "Bože moj, kako je to moguće, kako je moguće da pogine u autu!"
Ceremonija Samaranchova ispraćaja započela je olimpijskom himnom i riječima Jacquesa Roggea, predsjednika Međunarodnog olimpijskog odbora: "Samaranch je najveći vođa olimpijskog pokreta nakon osnivača Coubertina."
Završena je pjesmom "Amigos para siempre" (Prijatelji zauvijek) koja je obilježila Igre u Barceloni. Kći Maria Teresa rekla je da je to bila očeva najdraža pjesma. Lijes je prevezen u katedralu u Barceloni.